Księżom trudniej posługiwać na Ukrainie

Niekorzystne zmiany w ustawie o wolności kultu i organizacjach religijnych

Uderzające w Kościół i organizacje religijne zmiany przegłosował parlament Ukrainy modyfikując tym samym ustawę o wolności kultu i o organizacjach religijnych. Wprowadzają one znaczne obostrzenia, m.in. gdy chodzi o przyznawanie organizacjom religijnym statusu podmiotu prawnego.

Utrudnienia czekają też pochodzące z zagranicy osoby duchowne. Od tej pory o wymagane do otrzymania wizy pozwolenie na pobyt będą one musiały się starać w ministerstwie kultury w Kijowie.

Obserwatorzy z Międzynarodowego Instytutu ds. Wolności Religijnej podkreślają, że nowe prawo, przyjęte 16 października, znacznie skomplikuje i tak już niełatwą sytuację religijną na Ukrainie.

Dzień później podczas spotkania z prezydentem Wiktorem Janukowyczem zwierzchnicy religijni skupieni we Wszechukraińskiej Radzie Kościołów i Organizacji Religijnych wezwali głowę państwa do zawetowania zmian we wspomnianej ustawie. Podkreślili, że parlament zignorował negatywną opinię Rady w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.