Reformacji nie da się obchodzić radośnie

Niemieccy biskupi są krytyczni wobec pomysłu katolicko-ewangelickich obchodów 500. rocznicy wystąpienia Lutra

Katolicy uważają, że podział Kościoła zachodniego był tragedią i nie sądzą, aby rocznicę 500. lecia Reformacji można było obchodzić radośnie – powiedział odpowiedzialny w episkopacie Niemiec za zagadnienia ekumeniczne bp Gerhard Feige. Ordynariusz Magdeburga nie wykluczył udziału Kościoła katolickiego w uroczystościach jubileuszowych w roku 2017, choć dodał, że wszystko zależy od ich charakteru.

Zdaniem biskupa Feige zbliżający się jubileusz Reformacji powinien dopomóc w wypracowaniu wspólnego spojrzenia na konsekwencje historyczne tego wydarzenia. Jest on przekonany, że protestanci postrzegają je nazbyt pozytywnie, pomniejszając spowodowane nim w dziejach cierpienia i podziały. Wojny, które wybuchły w Niemczech na skutek Reformacji spowodowały śmierć jednej trzeciej ich mieszkańców. Stąd w przekonaniu biskupa Magdeburga istotne byłoby wypracowanie wspólnego spojrzenia na przeszłość i „oczyszczenie pamięci”.

Przy tej okazji przypomniano, że w styczniu b.r. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch poinformował, iż Stolica Apostolska i Światowa Federacja Luterańska utworzyły wspólną komisję, która w perspektywie jubileuszu Reformacji ma się przyczynić do „uzdrowienia pamięci” między dwoma Kościołami. Oczekuje się, że wypracuje ona dokument, w którym obydwie strony będą usiłowały wyrazić wspólne spojrzenie na Reformację, uwzględniając zarówno aspekty pozytywne jak i negatywne.

Natomiast arcybiskup Hamburga Werner Thissen występując podczas otwarcia 3 listopada obrad plenarnych synodu Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) w Timmendorfer Strand powiedział, że katolicy i ewangelicy "powinni dalej rozwijać to, co ich łączy".

Hierarcha zaznaczył, że sam fakt jego wystąpienia podczas synodu świadczy o "żywym ekumenizmie". Odnosząc się do tematu tegorocznych obrad: "Na początku było Słowo - perspektywy Jubileuszu Reformacji 2017“ i zawartego w nim cytatu z Ewangelii św. Jana, abp Thissen podkreślił, że "Chrystus jest fundamentem całego myślenia, języka i działania w wierze". Nawiązując do 50. rocznicy inauguracji II Soboru Watykańskiego arcybiskup Hamburga przypomniał, że był on "naznaczony intensywnym zwróceniem się do źródeł wiary, przede wszystkim do Biblii i świadectw pierwotnego Kościoła". "Był on naznaczony tym, aby Dobrą Nowinę na nowo wnieść w myślenie i język naszych czasów" - powiedział.

Przypomniał jak wielką i podstawową wagę Sobór przywiązywał do Pisma św., którego znacznie podkreśla konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym - "Dei Verbum", jak również to, że podczas każdego z posiedzeń Biblia zajmowała centralne miejsce w watykańskiej bazylice św. Piotra. Abp Thissen podkreślił, że podczas Soboru nie raz nawiązywano do Marcina Lutra, jak choćby wtedy, gdy była mowa o obowiązku studiowania Słowa Bożego i wolności w wyrażaniu swojej wiary. "Niektóre sformułowania pokazują, że Kościół katolicki także od Lutra czegoś się nauczył, jak to podkreślił w Erfurcie Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Niemczech" - przypomniał arcybiskup Hamburga.

Abp Thissen z radością przyjął inicjatywę Światowej Federacji Luterańskiej i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan o przygotowaniu wspólnego dokumentu na temat Reformacji. Nawiązując do kontaktów i rozmów niemieckiego episkopatu i EKD wskazał na inicjatywę rozpoczęcia "procesu pojednania w kontekście nieprzyjaznych wydarzeń od 1517 r." „Konkretnie chodziłoby o pokutę i nawrócenie. Pokazałoby to wyraźnie, że mamy sobie o wiele mniej do zarzucenia, a o wiele więcej okazji do próśb do wzajemnego wybaczenia. To mogłoby być również ważnym świadectwem wobec tak często powierzchownych mechanizmów wybaczania w naszych czasach" - zaznaczył abp Thissen.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • złamana_ręka
  05.11.2012 17:06
  Z jednej strony Reformacja była smutnym wydarzeniem. Z drugiej jednak strony nawet my - katolicy korzystamy z jej owoców (Bibla w językach narodowych, liturgia po polsku). Luter wyprzedził swoją epokę, dlatego i skutki były tak dramatyczne.
 • Synek
  05.11.2012 19:02

  Ignorancja działalności ekumenicznej ( wspólnej : katolickiej i ewangelicznej) w Niemczech.
  Wiem, co pisze, bo szperam po obu dwoch www... stronach w tej materii...

 • Synek
  05.11.2012 19:49

  warto się zapoznać z 10 tezami ze wsomnianym tu bpem Feige, z tej okazji:

  http://www.tag-des-herrn.de/content/bischof-feige-katholische-thesen-zum-reformationsgedenken

  jak również z jego interview w tej sprawie:

  http://www.mitteldeutsche-kirchenzeitungen.de/2012/10/25/%C2%BBich-schatze-luthers-leidenschaftlichen-glauben%C2%AB/
  “““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““
  Nie mniej również ciekawe ekumeniczne podejscie ewnagelickiego teologa, Christophera Markschies*a:

  http://www2.evangelisch.de/themen/religion/katholizit%C3%A4t-der-evangelischen-kirche-sichtbar-machen60197

 • Savonarola
  08.11.2012 16:13
  Dzieki reformacji Pismo Swiete zostalo udostepnione i rozpowszechnione na calym swiecie. Tlumaczenia na jezyki narodowe spowodowaly lepssze poznanie testamentu naszego Boga,Jego woli i wymagan.Reformacja wywarla olbrzymi wplyw takze na nauczanie Kosciola rzymskiego,ktory niechetnie przyznaje sie do tego,ale zmuszony zostal do odnowy i przeartosciowania swoich dogmatow.Lansowana ostatnio w Kosciele tzw.Nowa Ewangelizacja jest dowodem na to,ze Kosciol nadal czuje potrzebe zmian (nie chce uzyc slowa-reform)szukajac drog poznania Boga tam,gdzie reformatorzy znalezli Go 500 lat temu-na kartach Pisma Swietego.Nie samym chlebem zyje czlowiek,nie samym chlebem...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.