Reformacja nie odnowiła Kościoła

Obchody 500-lecia reformacji powinny mieć formę liturgii pokutnej – uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Wczoraj zakończyła się w Watykanie sesja plenarna tej dykasterii. Była na niej mowa o wielkiej rocznicy protestantyzmu, która przypada w 2017 r., i o tym, jak Kościół katolicki powinien się włączyć w rocznicowe obchody. Zdaniem kard. Kocha trzeba pamiętać, że reformacja nie przyniosła zamierzonych rezultatów, ani nie doprowadziła do odnowy Kościoła. Wina jest po obu stronach. Przesądziły o tym zarówno względy teologiczne, jak i polityczne – podkreśla szef ekumenicznej dykasterii.

„Z jednej strony Marcin Luter wprowadził wiele elementów pozytywnych – powiedział kard. Koch. – Namiętnie poszukiwał Boga, był całkowicie oddany Chrystusowi. Nie chciał podziałów, lecz odnowy całego Kościoła. Jednakże nie zdołał tego uczynić. I to trzeba powiedzieć. Mówi o tym protestancki teolog i ekumenista Wolfhart Pannenberg. Twierdzi on, że reformacja zakończyła się klęską, a konsekwencją tego były krwawe wojny religijne w XVI i XVII w. Czy można objąć to wszystko, czyli pozytywne pragnienia Marcina Lutra i tragiczne konsekwencje reformacji, w jednych hucznych obchodach? Wydaje mi się to bardzo trudne”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • ksad
  17.11.2012 22:27
  To prawda: Reformacja nie odnowiła Kościoła. Odnowił Kościół dopiero Sobór Watykański II i w pewnym sensie Trydencki. Bo odnowa bierze się nie tylko z miłości do Chrystusa, lecz także z miłości do Kościoła i jego jedności.
 • marek
  18.11.2012 13:05
  Luter chciał podziału KK. W jego listach jest list papieża proponujący wspólna reformę KK. Odpowiedź Lutra to"Idź precz szatanie, chcesz mnie powstrzymać przed założeniem własnego kościoła."
  Dwukrotny zabójca, troje albo dwoje po rzucocnych dzieci (nie pamiętam) schronił się w klasztorze przed sądem i karą śmierci.
  O jego teologi szkoda mówić, jest początkiem tego co w filozoofi europejskiej najgorsze: heglizmu, marksizmu etc.
  Zainteresowanych odsyłam do prac prof.Almy von Skockhausen. Przyczyny powodzenia reformacji są poprostu polityczne. dały wielu władcom idee pozwalająca zrzucić wymagania Katolicyzmu i samemu decydować co im wolno. I co tu świętować?
 • uhuhuhu
  18.11.2012 14:05
  Kościół się ciągle reformuje i to wymaga czasu i pokory, przede wszystkim zaś pragnienia zachowania jedności z Kościołem, który jest Ciałem Chrystusa i przekazuje nauki objawione przez Boga właśnie jako wspólnota. To jest coś, czego Luter nie rozumiał, próbując "mieć" Chrystusa tylko dla siebie, nie umiejąc pogodzić się z faktem, że nie jest ważniejszy od Soborów. "Gorące pragnienie Boga" nie jest chyba wystarczającym powodem dla podejmowania próby doktrynalnego wywrócenia Kościoła na własną rękę do góry nogami.
 • Synek
  18.11.2012 21:55

  Reformacja zrobiła swoje, a że przy tym „wiory” leciały, nie mnie osądzać, dlaczego ?!?!
  Najlepszą odnową będzie, jeśli teraz zmądrzejemy, BOGA i BLIZNIEGO kochać będziemy, jak.....

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.