Strzelanina na pasterce

W zamachu, do jakiego doszło po pasterce w noc wigilijną w Kano na północy Nigerii, zginęło co najmniej sześć osób. Jedną z ofiar strzelaniny w tym ponad milionowym mieście jest również miejscowy proboszcz, poinformowały miejscowe środki przekazu, powołując się na dane z policji.

Na Mszę św., odprawianą o północy w miejscowym kościele, wdarła się grupa uzbrojonych mężczyzn, którzy otworzyli ogień do uczestników liturgii.

Również w 2011 roku terrorystyczna grupa islamistów Boko Haram w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia dokonała zamachów w różnych miastach północnej Nigerii. Między innymi odpalili oni bombę przed kościołem katolickim w miejscowości Suleja w stanie Niger, powodując śmierć ok. 30 osób.

Ta istniejąca od 10 lat, a działająca publicznie od ponad dwóch lat terrorystyczna grupa islamska stanowi największe zagrożenie dla życia mieszkańców ponad 160-milionowej Nigerii. W zamachach na północy kraju oraz w położonej w centrum stolicy – Abudży zamordowano dotychczas tysiące osób. Celem fundamentalistów były początkowo posterunki policji, obiekty wojskowe i instytucje państwowe, ale dość szybko doszły do tego świątynie i domy chrześcijan.

Biskup północnonigeryjskiej diecezji Sokoto – Matthew Hassan Kukah wezwał rodaków do pokojowego współżycia bez względu na przynależność religijną czy etniczną. Nigeria w żadnym razie nie powinna się rozpaść – to stwierdzenie z bożonarodzeniowego listu pasterskiego biskupa zacytował w internetowym wydaniu tamtejszy dziennik „Daily Trust” z 24 grudnia. Kukah zaapelował do rządu w Abudży i do gubernatora stanowego o wykorzystanie wszelkich możliwych środków, jakimi dysponuje państwo, aby w trudnej obecnie sytuacji umocnić siły bezpieczeństwa.

Nigerię – najludniejszy kraj Afryki – zamieszkują mniej więcej w połowie muzułmanie i chrześcijanie. Ci pierwsi mieszkają głównie na północy i w wielu stanach w tej części obowiązuje prawo koraniczne – szariat. Na południu kraju natomiast przeważają chrześcijanie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • JAN Z BERLINA
    26.12.2012 10:06
    A wczoraj jakis idiota pisal tu w GN, jakcy to mahometanie sa tolerancyjni i ze tak mocno kochaja Swieta Bozego Narodzenienia, ze az ich kobiety w chustach na glowie(!!!!!) prowadza swoje dzieci do berlinskich kosciolw katolickich!!!! Ludzie, czemu wy takie glupstwa piszecie, a jak piszecie bo wam cegla na leb spadla albo ktos w zaulku pala w czerep przywalil, to idzie do szpitala gdzie trza wam sie leczyc a nie zasiadac do pisania andronow wiekszych jak piogalowe rogi.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.