Z 10 krajów, w tym Polski
Prawosławni parlamentarzyści z 10 krajów uczestniczą w dniach 2-5 marca w Stambule w konferencji pod hasłem „Społeczny wymiar religii monoteistycznych”. Z inicjatywy parlamentu Grecji zorganizowało ją Międzyparlamentarne Zgromadzenie Prawosławne ( Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy).
W konferencji biorą udział prawosławni parlamentarzyści z Armenii, Cypru, Egiptu, Gruzji, Grecji, Kazachstanu, Polski, Rosji, Rumunii oraz z Sudanu. Obrady rozpoczęła liturgia sprawowana przez ekumenicznego patriarchę Bartłomieja I w katedrze św. Jerzego w Stambule. Prace konferencji otworzyli patriarcha Bartłomiej oraz Cemil Çiçek, przewodniczący parlamentu Turcji.
W rozmowie z tureckim dziennikiem „Hürriyet” metropolita Bursy, Elpidophoros (Lambriniadis), podkreślił znaczenie faktu, że parlamentarzyści zorganizowali swoje spotkanie w Stambule. Jego zdaniem, podkreślili w ten sposób, że całe prawosławie przyznaje pierwszorzędną rolę patriarchatowi Konstantynopola.
Istotnym także jest fakt, że prawosławni parlamentarzyści spotykają się w kraju o przewadze wyznawców islamu i tam dyskutują na temat „społecznego wymiaru religii monoteistycznych” - stwierdził metropolita i dodał, że to jest „istotny wkład w dialog międzyreligijny”.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.