Papież i patriarcha Bartłomiej chcą się spotkać w Jerozolimie

Papież Franciszek i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I pragną w przyszłym roku wspólnie odwiedzić Jerozolimę. Propozycję honorowego zwierzchnika prawosławia papież przyjął z zadowoleniem - poinformowała 21 marca włoska agencja misyjna „AsiaNews”.

Spotkanie to ma nawiązywać do pierwszego od 1054 roku spotkania papieża z patriarchą Konstantynopola - przed 50 laty w Jerozolimie, w styczniu 1964 roku. Spotkali się wówczas papież Paweł VI i patriarcha Atenagoras. Wydarzenie to zainicjowało dialog ekumeniczny obydwu stron.

Ponadto Bartłomiej zaprosił Franciszka do odwiedzenia prawosławnego patriarchatu Konstantynopola w dniu jego patrona św. Andrzeja Apostoła, czyli 30 listopada.

Bartłomiej I uczestniczył 19 marca w uroczystej Mszy św. rozpoczynającej pontyfikat papieża Franciszka i dzień później spotkał się oficjalnie z nowym papieżem. Podczas tej audiencji, jak doniosły media, mówiono również o wizycie papieża w siedzibie Bartłomieja I w stambulskim Fanarze. Oficjalne zaproszenie zostanie przesłane drogą dyplomatyczną.

Obaj zwierzchnicy Kościołów postanowili także rozwijać wspólne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Patriarcha Bartłomiej miał zachęcić, aby wspólnie z papieżem dokonali otwarcia wystawy poświęconej ochronie rzeczywistości stworzonej. Wystawa planowana jest na 2015 rok na Górze Atos. Media poinformowały, że w późniejszym okresie wystawa zostanie przeniesiona do Pałacu Kwirynalskiego w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama