Narzucają chrześcijańskim szkołom islamskie prawo

Hamas wymógł na palestyńskich władzach zniesienie koedukacji we wszystkich, również chrześcijańskich i ONZ-owskich szkołach w Strefie Gazy.

Zdaniem Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy jest to niebezpieczny precedens. Pokazuje bowiem, że Palestyna idzie w kierunku radykalnej islamizacji, pomimo wcześniejszych gwarancji, które władze Autonomii dawały miejscowym chrześcijanom.

W takiej sytuacji Kościół najprawdopodobniej zamknie szkoły w Gazie. "Chcemy służyć wszystkim, ale zgodnie z naszymi wartościami, a nie według prawa szariatu" – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Faysal Hijazin, odpowiedzialny w Patriarchacie za szkolnictwo katolickie.

„Zastanawiamy się nad zamknięciem naszych szkół, bo w naszym zamyśle mają one służyć całemu społeczeństwu" – zaznaczył kapłan. Przypomniał, że Kościół prowadzi je w Gazie od 150 lat i zawsze były one koedukacyjne, otwarte na wszystkich. Od początku taka była ich idea, miały uczyć poszanowania dla drugiego, dla innego. A koedukacja jest szkołą szacunku dla kobiet.

"Chrześcijanie stanowią niespełna 10 proc. uczniów naszych szkół. Reszta to muzułmanie. Jesteśmy przekonani, że ta wspólna edukacja młodych chrześcijan i muzułmanów bardzo pomaga społeczeństwu, otwiera na wzajemne poszanowanie. I to właśnie nasze szkoły tego uczą” - powiedział ks. Hijazin.

Jednocześnie zauważył, że władze palestyńskie nawet w najmniejszym stopniu nie finansują szkół kościelnych. "Dla Kościoła są więc one sporym obciążeniem finansowym. Tym bardziej zależy nam, by wychowywały do wartości chrześcijańskich" – podkreślił palestyński duchowny.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Dymitr
  04.04.2013 17:13
  Hamas wymógł na palestyńskich władzach zniesienie koedukacji we wszystkich, również chrześcijańskich i ONZ-owskich szkołach w Strefie Gazy.
  Uważam, ze teraz jakiś katolicki biskup powinien koniecznie przeprosić braci muzułmanów za zaistniałą sytuację. Koedukacji się ludziom zachciało. W d.pach się poprzewracało.
 • katolik
  04.04.2013 17:41
  Wszystkie fałszywe religie pochodzą z piekła z wyjątkiem jedynej objawionej przez Boga.
  Katolicka prawda na moim blogu.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • Anna
  04.04.2013 18:21
  I ja mam ich kochać? I ja mam im ulegać? I ja mam im nastawiać nie tylko policzek ale głowę do ścięcia? A może powinniśmy już przyjąć islam? Wszak już nam głoszą wszem i wobec , że islam to wiara w jednego Boga.A może powinniśmy zrobić im miejsce w Europie?Wszak napisać coś przeciwko nie można , bo cenzura grasuje. Co więc mamy robić z szerzącym się islamizmem w Europie ? Bo bliski Wschód kolebkę naszej wiary oddaliśmy bez walki NIESTETY.
 • tomy
  04.04.2013 20:24
  przeciwko koedukacji zdecydowanie wypowiadał się już Pius XI w encyklice o katolickim wychowaniu młodzieży takie szkoły prowadzi Sternik, pytanie czy brak koedukacji w strefie Gazy oznacza likwidację szkolnictwa dla dziewcząt.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.