„Mówcie o tym głośno”

Na forum Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego wystąpił kard. John Olorunfemi Onaiyekan, arcybiskupa Abudży w Nigerii.

Inicjatorem wizyty był poseł PiS do Parlamentu Europejskiego Konrad Szymański. Chodziło o zwrócenie uwagi na systematyczne łamanie praw człowieka w Nigerii oraz podjęcie działań na rzecz ich ochrony. W tej sprawie poseł Szymański skierował także interpelację do Wysokiej Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Catherine Ashton.

Chrześcijanie ok. 70 mln. mieszkają w centrum i na południu Nigerii, północ jest islamska. W wyniku ataków bojówek islamskich w ciągu ostatnich miesięcy zginęło ponad 250 osób, a blisko 100 tys. chrześcijan musiało ratować się ucieczką na południe kraju. Tylko w marcu tego roku, islamska sekta Boko Haram zniszczyła 50 z 52 kościołów katolickich w nigeryjskiej diecezji Maiduguri.  W kwietniu br. w walkach islamistów z siłami rządowymi ma północy Nigerii, w rejonie osady Baga zginęło niemal 200 osób. Mówiąc o tych problemach metropolita Abudży zwrócił uwagę na dwa podstawowe problemy jego kraju: korupcję i brak bezpieczeństwa w wyniku ciągłych waśni etnicznych, które przybierają formę walki religijnej.

Eskalacja przemocy nastąpiła, gdy w kilku stanach północnych przyjęto islamskie prawo wyznaniowe - szariat, co jak podkreślał kard. Olorunfemi Onaiyekan, nastąpiło to z pogwałceniem prawa, ponieważ konstytucja nigeryjska zabrania narzucania komukolwiek prawa wyznaniowego. Pierwszą ofiarą ataków terrorystów stał się Kościół katolicki. Kardynał zaapelował do posłów Parlamentu: „Chciałbym abyście o tym głośno mówili. Pomagajcie nam w poprawie jakości rządzenia w Nigerii. Byśmy mieli dobre, rozsądne rządy, które będą działały na rzecz wszystkich ludzi w Nigerii. Wtedy także chrześcijanie będą czuli się bezpieczniej”.  Jednocześnie dodał, że wielu miejscowych muzułmanów potępia terror, jaki sieją bojówki Boko Haram, ale państwo jest wobec nich ciągle bezradne. Być może to spotkanie będzie impulsem dla Parlamentu Europejskiego oraz innych instytucji europejskich do większej aktywności w obronie praw chrześcijan w Nigerii.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Krzysiek
  24.04.2013 16:23
  >>Kardynał zaapelował do posłów Parlamentu: „Chciałbym abyście o tym głośno mówili. Pomagajcie nam w poprawie jakości rządzenia w Nigerii. Byśmy mieli dobre, rozsądne rządy, które będą działały na rzecz wszystkich ludzi w Nigerii.<<
  Sytuacja w Nigerii jest na pewno ciężka, bo wiąże się z przemocą fizyczną islamistów, ale czy przemoc psychiczna, promująca demoralizację wszystkich pokoleń łącznie z przdszkolnymi jest mniej uciążliwa i mniejsza gatunkowo?
  Apel ten to trochę jak apel do Stalina (który zabijał tak aby nikt nie widział) o potępienie Hitlera, który oficjalnie zabijał i zdobywał.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.