Masowe potępienie przemocy politycznej

„Bezprecedensowy i szokujący atak, który potwierdza przyzwolenie na agresję”. Tak określa napaść na zambijskich manifestantów 31 maja zgromadzonych w protestanckim kościele w stołecznej Lusace oświadczenie Oasis Forum.

Zostało ono podpisane m.in. przez sekretarza Konferencji Episkopatu Zambii ks. Cleophasa Lungu. O przeprowadzenie napaści oskarża się działaczy politycznych Frontu Patriotycznego, zambijskiej partii rządzącej.

W dokumencie czytamy również, że „charakter piątkowej przemocy na wiernych zebranych na modlitwie i pokojowej manifestacji sugeruje, iż było to zachowanie zaplanowane z premedytacją”. Sygnatariuszami oświadczenia są przedstawiciele głównych wyznań chrześcijańskich Zambii, a także tamtejszych organizacji pozarządowych. „Jeszcze raz apelujemy do policji, by była bezstronna i zawsze chroniła mieszkańców kraju – piszą oni na zakończenie dokumentu. – Sposób, w jaki działa aktualnie policja w Zambii, pozostawia wiele do życzenia”.

Ubiegłotygodniowy protest był reakcją na niedostatecznie uzasadnione wstrzymanie dotacji publicznych, które pozwalały na utrzymywanie na kontrolowanym poziomie cen paliwa i kukurydzy. Brak tej kontroli spowodował znaczne pogorszenie się poziomu życia większości populacji żyjącej w głębokim ubóstwie.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama