"Zgrzeszyliśmy biernością"

Synod generalny Kościoła anglikańskiego przeprosił ofiary nadużyć seksualnych dokonanych przez duchownych. Zgromadzenie jednogłośnie poparło wczoraj inicjatywę zwierzchnika anglikanów, abp. Justina Welby’ego. Synod przyznał, że Kościół zawiódł pokrzywdzonych, odmawiając wysłuchania ich historii czy przenosząc sprawców w inne miejsca z nadzieją, że problem sam się rozwiąże.

Bp Paul Butler z Southwell i Nottingham powiedział, że Kościół anglikański zgrzeszył biernością, tak samo jak sprawcy nadużyć swoim działaniem. Ofiary „musiały walczyć o to, żeby usłyszano ich głos. Za każdym razem zmuszone były znosić instytucjonalny opór. Postępując w ten sposób, wielokrotnie krzywdziliśmy je ponownie” – przyznał hierarcha.

Przeprosiny anglikańskich biskupów zostały odrzucone przez ofiary. Domagają się one publicznego dochodzenia, by upewnić się, że sprawcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności oraz że opracowano procedury lepiej chroniące przed występowaniem podobnych sytuacji na przyszłość.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.