Najwyższy rangą duchowny państwowego Kościoła Anglii arcybiskup Canterbury Rowan Williams zapewnił arcybiskupa Dublina, że w wypowiedzi dla BBC nie chciał obrazić ani zaatakować Kościoła katolickiego w Irlandii - przekazała w niedzielę jego rzeczniczka.
W sobotnim wywiadzie dla radia BBC, którego treść rozgłośnia ujawniła przed nadaniem w poniedziałek, arcybiskup Canterbury wyraził opinię, że w następstwie skandalu pedofilii Kościół katolicki w Irlandii "stracił wszelką wiarygodność".
W sobotę wieczorem zadzwonił do arcybiskupa Dublina Diarmuida Martina, by wyrazić "głęboki żal i ubolewanie z powodu trudności, które jego słowa mogły spowodować dla Kościoła irlandzkiego" - powiedziała jego rzeczniczka mediom irlandzkim.
Arcybiskup Williams powiedział BBC: "Gdy Kościół katolicki w Irlandii, będący jako instytucja nierozerwalnym elementem życia społecznego w kraju, traci nagle całą swą wiarygodność, to stanowi to problem nie tylko dla Kościoła, ale dla wszystkich w Irlandii". Dodał, że skandal pedofilii i odpowiedź ze strony irlandzkiego Kościoła to "kolosalna trauma", która jest nie tylko wewnętrznym problemem Kościoła, lecz kryzysem społecznym.
W ocenie większości komentatorów arcybiskup Williams złamał niepisane zasady ekumenicznego protokołu.
Arcybiskup Dublina nazwał w sobotę jego wypowiedź szokującą i powiedział, że będzie ona ciosem dla tych, którzy wewnątrz Kościoła pracują nad jego odnową. "Głębokie ubolewanie" wyraził też anglikański arcybiskup Dublina John Neill. Inny anglikański duchowny w Irlandii, biskup Meath i Kildare Richard Clarke ocenił, że komentarz Williamsa był "nierozważny, nieprzemyślany i zuchwały".
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.