Protestanci muszą się rozliczyć z krwawych kart swych dziejów

W ramach przygotowań do 500-lecia reformacji należy również przebadać krwawe karty w dziejach protestantyzmu. Zwrócił na to uwagę w luterański pastor Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.

Przypomniał on, że w jego ojczystej Norwegii, reformacja przybrała postać swoistej kolonizacji. Kościół katolicki musiał oddać królowi swoje dobra, biskupi zostali wydaleni. W tym sensie Norwegia straciła część swej tożsamości. Pastor Tveit przyznał, że reformacja doprowadziła do wielu wojen i podziałów. Również dziś musimy się pytać, jak mogło do tego dojść – oświadczył norweski pastor, zachęcając, by przygotowania do 500-lecia reformacji odbywały się w pokorze, uczciwie i z nadzieją. Wspomniał on również o męczennikach, którzy zginęli z rąk innych chrześcijan.

Mówiąc z kolei o ekumenizmie zauważył, że wiele dokonało się na polu wspólnego odczytywania Pisma Świętego. Naszym celem musi być jednak wspólne sprawowanie Eucharystii – zastrzegł sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów. W jego przekonaniu z dziedzictwa reformacji czerpią również katolicy. Widać to w reformie liturgicznej Soboru Watykańskiego II, która została w pewnym sensie zainspirowana przez liturgię protestancką.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Jasiek
  11.10.2013 09:54
  O filozoficznych aspektach protestanckiego rozłamu bardzo ciekawy i przystępny wykład: http://www.pch24.pl/tv,prawda-o-ojcu-reformacji,7095
 • Konwertyk
  18.11.2013 11:01
  Sami się rozliczcie z inkwizycji, wypraw krzyżowych. Ja przechodzę na protestantyzm. "Nie zewcie się ojcami" pisze Ewangelia.
 • konwertyk
  18.11.2013 11:11
  Jeśli powiedział to duchowny luterański to świadczy to samoczyszczeniu kościoła. Popieram. Szkoda że muszę szukać u luteran czystej wiary bo nie znajduje jej w Kościele katolickim. Papież sam usunął wywiad w którym próbował krytykować dawne nadużycia Kościoła.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.