Oktoich to najpierw nazwa księgi liturgicznej (w Kościele Zachodnim - kancjonał), ale także chór przy prawosławnej parafii pw. świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu.
Oktoich (gr. oktoechos) – nazwa księgi liturgicznej (w Kościele Zachodnim – kancjonał). Nazwa pochodzi od zawartych w niej tekstów liturgicznych wg ośmiu kolejno następujących po sobie tonacji (starocerkiewnosłowiański: głasy). Księga zawiera materiał liturgiczny w postaci kanonów, kantyków, stichir, itp. przeznaczonych dla nabożeństw w ciągu tygodnia typu jutrznia, nieszpory, kompleta, nokturn, podzielony na osiem tonów powtarzających się co osiem tygodni. Oktoich ułożony został przez św. Jana Damasceńskiego (VIII w.), św. Józefa Hymnografa i Teofana (IX w.). Nabożeństwa wg Oktoichu odprawiane są od drugiej niedzieli po święcie Zesłania Ducha Św., do niedzieli o Faryzeuszu i Celniku, czyli niedziel przygotowujących do Wielkiego Postu, kiedy to Oktoich zostaje zastąpiony Triodionem Postnym, a następnie Triodionem Kwietnym (od Wielkanocy do Zesłania Ducha Świętego).
Natomiast chór męski "Oktoich" to zespół śpiewaków przy wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego, powstał we wrześniu 1991 roku. 2 i 3 listopada chór wystąpił w Świdnicy. Najpierw z koncertem w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy a potem w katedrze. Koncerty wpisują się w nową tradycję zainicjowaną przez ks. Piotra Nikolskiego, proboszcza świdnickiej parafii prawosławnej, który w ubiegłym roku o tej samej co teraz porze, zaprosił bułgarski chór cerkiewny z koncertami ku pamięci zmarłych.
W tym roku "Oktoich" wykonał w Świdnicy repertuar zaczerpnięty z tekstów liturgicznych tradycji słowiańskiej: Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji.
Chór ma w swoim dorobku 8 płyt CD – w tym nominowane do nagrody Fryderyków 2008. W ciągu ponad 20 lat działalności, zespół dał ok. 800 koncertów w Polsce i w renomowanych salach koncertowych i filharmonicznych Europy: Moskwy, Londynu, Brukseli, Budapesztu, Tbilisi, Kiszyniowa, Bukaresztu, Pragi, Berlina, Monachium, Hanoweru, a także we Francji. Chór jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzyki cerkiewnej.
W 1999 roku dekretem śp. ks. abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego – chór został powołany do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym. W ramach tej właśnie działalności chór daje dziesiątki koncertów dla społeczności kombatanckich, Sybirackich, wojskowych i attachatów wojskowych. Tradycją jest obecność zespołu na uroczystościach rocznicowych i innych w miejscach kaźni jeńców wojennych w KL. Łambinowicach, Walimia i Głuszycy, cmentarzach wojennych Wrocławia i spotkań świątecznych w jednostkach wojskowych na terenie całego Śląskiego Okręgu Wojskowego.
W roku 2004 chór został uhonorowany Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno-ekumenicznej.
Zespół "Oktoich" był goszczony i uświetniał uroczystości z udziałem Papieża Jana Pawła II, Patriarchy Konstantynopola – Bartłomieja I, Patriarchy Moskwy i wszech Rusi Aleksego II; Teoktysta I – Patriarchy Rumunii; Eliasza II – Patriarchy Gruzji oraz wielu innych dostojników kościelnych i państwowych.
Od 2009 r. zespół występuje również w składzie mieszanym, co nadaje mu szczególny rys, jak można było się przekonać ostatnio w Świdnicy.
Od początku zespół prowadzi ks. protodiakon Grzegorz Cebulski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."