Spór z muzyką cerkiewną w tle

Sąd Okręgowy w Białymstoku oddalił pozew o ochronę dóbr osobistych organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", przeciwko organizatorowi Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Orzeczenie nie jest prawomocne.

"W ocenie sądu okręgowego, strona powodowa nie wykazała, aby przysługiwało jej prawo do ochrony dóbr osobistych w postaci renomy i dorobku artystycznego festiwalu" - poinformował PAP w środę rzecznik prasowy sądu, sędzia Przemysław Wasilewski.

Spór, który trafił do sądu, dotyczy organizacji dwóch festiwali popularyzujących muzykę cerkiewną: jednego w Białymstoku, drugiego w Hajnówce. Przed laty impreza była jedna i nosiła nazwę: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Koncerty odbywały się w tamtejszym soborze Św.Trójcy.

To właśnie festiwal o takiej nazwie organizuje obecnie Fundacja "Muzyka Cerkiewna", która złożyła pozew. Impreza powstała i związana był przez wiele lat z Hajnówką (Podlaskie), gdzie też od 1982 roku do 2002 roku odbywała się.

Wówczas doszło jednak do nieporozumień (każda ze stron przedstawia inne powody konfliktu), a zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wycofał jej swoje błogosławieństwo. Jednocześnie wsparł powołanie w Hajnówce innej imprezy, pod nazwą: Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Organizuje ją Stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej". Odbywa się w maju, podobnie jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", przeniesiony ostatecznie do Białegostoku. Jego najważniejsze koncerty odbywają się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Spór sądowy dotyczy tego, że organizatorzy Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej uznają zachowanie ciągłości festiwalu i powołują się w swej działalności na jego dorobek. W 2011 roku oba festiwale świętowały 30-lecie istnienia.

W pozwie Fundacja "Muzyka Cerkiewna" domagała się nakazania pozwanemu zaniechania naruszania dóbr osobistych, poprzez zakazanie wykorzystania "dorobku artystycznego i organizacyjnego oraz renomy powoda związanej z organizacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej 'Hajnówka'".

Chciała też usunięcia ze strony internetowej drugiego festiwalu, informacji dotyczących historii powstania oraz wszelkich informacji związanych z "dorobkiem artystycznym, organizacyjnym oraz renomą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka".

Orzeczenie białostockiego sądu okręgowego o oddaleniu pozwu jest nieprawomocne. Szef Fundacji "Muzyka Cerkiewna" i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" Mikołaj Buszko powiedział PAP, że fundacja zamierza złożyć apelację. "Chociaż jest to nieprawomocny wyrok sądu pierwszej instancji, to jest mi po prostu przykro" - dodał Buszko.

Dyrektor drugiej imprezy, Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, ks. Michał Niegierewicz powiedział w rozmowie z PAP, że innego wyroku się nie spodziewał. Powiedział też, że jest "współtwórcą" festiwalu, który przed laty powstał w Hajnówce (brał udział w organizacji imprezy od jej pierwszej edycji - PAP). Uważa, że sprawę można odbierać jako "zaskarżenie Cerkwi do sądu". W jego ocenie, doszło do próby "zawłaszczenia" festiwalu przez Fundację "Muzyka Cerkiewna".

«« | « | 1 | » | »»