Kościół Anglii zniknie w kolejnym pokoleniu?

Były prymas Kościoła anglikańskiego abp George Carey przestrzegł, że Kościół Anglii „jest o jedno pokolenie od zniknięcia”. Zaapelował o zmiany, które mogłyby doprowadzić do przyciągnięcia do Kościoła ludzi młodych, gdyż inaczej niedługo w ogóle ich ew nim nie będzie.

Zdaniem 78-letniego lorda Carey, który stał na czele Kościoła w latach 1991-2002, wierni powinni się wstydzić tego, że nie niewystarczająco inwestują w młodzież i zachęcił do podjęcia natychmiastowych działań w tym kierunku, zanim nie będzie za późno. Wyraził przy tym obawę, że dzisiejszy Kościół jest dla młodych zbyt staroświecki.

Jednocześnie lord Carey jest przekonany, że Kościół Anglii może, musi i powinien się rozwijać. - Ale siedzenie w zimnym kościele, patrząc na tył głowy ludzi, być może nie jest uważane za najbardziej ekscytujące miejsce do spotykania nowych ludzi i słuchania profetycznych słów - dodał były prymas anglikański.

Wyjaśnił, że przychodzenie do kościoła nie jest w dzisiejszych czasach czymś naturalnym w życiu ludzi. Niekoniecznie też chcą oni nadal słuchać tego, co „mamy im do powiedzenia”. - Jest tyle przemocy, zbyt wiele rozbitych rodzin, za mało pracy, zbyt wielu młodych ludzi nie mających celu. Jednak w istocie ci ludzie wciąż szukają duchowego spełnienia - zaznaczył abp Carey.

Powołując się na opinie psychologów wskazał na związek między wiarą i lepszym zdrowiem psychicznym. Przywołał też sukces banków żywności i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jako przykłady tego, co Kościoły mogą zrobić chcąc odejść od utartych ścieżek działania.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Anna
  19.11.2013 15:55
  Anglicy przechodząc na islam uczęszczaja na modły, poszczą, niszą burki itp. nie narzekaja na brak czasu i na pracę. Dlaczego? No właśnie dlaczego? Chyba dlatego że tam gdzie nie ma postu, umartwianie, wymagań, modlitw, nabożeństw kościoły sa zamieniane na meczety, hotele i sklepy. Modernizm i nowoaczesność mamy na codzien. Tęsknimy za czymś wznosłym a nawet za pokuta i wyrzeczeniami.
 • aawk
  19.11.2013 17:13
  To skutek braku jedności z "Piotrem" i Kościołem Powszechnym
 • ElaM
  19.11.2013 17:21
  To smutne, że osoba duchowna chce zapełnić swój kościół na wzór banków i spółdzielni. Jeżeli celem jest statystyka, to zawsze kończy się pustkami. Ludzie muszą usłyszeć kerygmat, uwierzyć w Boga, wtedy nie trzeba żadnych marketingowych sztuczek żeby przychodzili do koscioła na modlitwę i adorację.
 • M.R.
  19.11.2013 18:42
  Nie lekceważyłbym Kościoła w Anglii. Na poziomie parafialnym nie jest z nim tak tragicznie jak w reszcie Europy, jest to zresztą nie tyle Kościół co Kościoły, bo raz że jest podzielony, a dwa, że współpraca rożnych wyznań przebiega w Anglii wręcz wzorowo i często świątynie anglikańskie są wykorzystywane bez przeszkód przez inne wyznania, także przez Kościół katolicki. Anglicy są społeczeństwem konserwatywnym i nie pozbędą się tak łatwo chrześcijaństwa jak reszta Europy. Oni potraktowaliby to jako zamach na swobody obywatelskie. Ale - i to jest faktem - chrześcijaństwo w Anglii jest w odwrocie. Anglikom i starym i młodym od dawna oficjalnie Pana Boga zastąpił Darwin, a obowiązującą religią, tak ludzi prostych jak i wykształconych, tak młodych jak i starych jest sceptycyzm. Naturalna Anglikom powściągliwość, dystans i dyskrecja nie sprzyjają prowadzeniu akcji ewangelizacyjnej w polskim rozumieniu. Jednocześnie są dużo bardziej otwarci niż Polacy, choć w sposób znacznie mniej widowiskowy. Nie ma żadnych problemów, by porozmawiać z przeciętnym Anglikiem o Bogu i wierze, o ile stosujemy się do zasad przyjętych w tym społeczeństwie i o ile nie boimy się trudnych pytań. Ja przynajmniej nie miałem z tym nigdy problemu. Problemem jest to, że metody do jakich przyzwyczaili się polscy chrześcijanie w Anglii są nieskuteczne, bo obce angielskiej mentalności, tak jak np. sensacyjny dla nich zwyczaj święcenia pokarmów w Kościele na Wielkanoc. (Polak, który w Kościele nie pojawia się przez cały rok, MUSI zostać pokropiony przez księdza, żegnając się przy tym wielokrotnie. Sam bylem świadkiem, jak mamy kazały ganiać dzieciom z koszyczkiem za księdzem, ponieważ dziecko wzięte na spytki, przyznało się, że jego zawartość kropielnicy nie dosięgła.) Te i inne barbarzyńskie obyczaje (przepychanie się w kilometrowej kolejce do święcenia przy użyciu wyrazów uznawanych za nieobyczajne) są niezwykle trudne do wytłumaczenia niezwykle logicznym tubylcom. Być może wynika to z ich ograniczeń umysłowych, bo co prawda, to prawda, choć niezwykle logiczni i dociekliwi, są nieco ograniczeni i odporni na tłumaczenie pewnych egzotycznych dla nich obyczajów, których logicznego uzasadnienia nie widzą.
  Kościół w Anglii jest nieliczny, ale czynny i działający. Co ważniejsze, nie jest Kościołem wymarłym (jak w Szwajcarii, gdzie przeciętna wieku wynosi +70), czy wymierającym i dziwaczącym jak w Austrii, Holandii i Belgii (gdzie duchowni przeprowadzają absurdalne eksperymenty duszpastersko-liturgiczne), nie jest też oddziałem państwowego muzeum religijnego, w którym ksiądz pełni rolę kustosza, jak we Francji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.