Krzyż nie jest biżuterią!

- Chrześcijaństwo z bezsilnym krzyżem to chrześcijaństwo bez tronu dla Chrystusa i bez nadziei – pisze abp Welby.

Choć dopiero zaczyna się Adwent, arcybiskup Canterbury już porusza temat Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego. - Krzyż pozbawiono sensu i stał się błyskotką. Centralny znak chrześcijan przypomina o ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Kto zawiesza go na szyi wyłącznie jako biżuterię, mógłby równie dobrze nosić małą szubienicę lub krzesło elektryczne – pisze duchowy zwierzchnik Kościoła Anglii, Justin Welby w przedmowie do książki, która ma się ukazać przed Wielkim Postem. Cytaty opublikował dziennik „The Times”.

- Krzyż jest dla chrześcijan znakiem najgłębszego spotkania z Bogiem i radykalnej przemiany – pisze hierarcha. Przypomina, że pierwsi wyznawcy Chrystusa nosili je dumnie, choć wiedzieli, że przez pogan będzie on uznany za znak wstydu. Abp Welby zastanawia się, jak dziś chrześcijanie mogą traktować symbol, którego wrogiego przejęcia próbuje dokonać moda. – Chrześcijaństwo z pozbawionym siły krzyżem jest chrześcijaństwem bez tronu dla Chrystusa i bez nadziei – pisze.

Przedmowa, z której pochodzą te cytaty, znajdzie się w książce „Looping Through the Cross”, której autorem jest anglikański teolog Graham Tomlin. Ukaże się ona w Wielkiej Brytanii tuż przed Wielkim Postem, patronat nad nią objęła anglikańska archidiecezja Canterbury.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • nirs
  06.12.2013 11:40
  A co w tym temacie powiedział Wielki Mufti?
  Warto też zasięgnąć opinani Dalajlamy.

  Jakie to ekumenicznie piękne, że katolicy maja tak wiele autorytetów w sprawach wiary i moralności.

  Proponuje też jakiś cytacik z Ojca Luteranizmu ks. M. Lutra.

 • odpuść
  06.12.2013 14:33
  Czyżbyś odmawiał anglikanom i luteranom prawa do zabierania głosu jako chrześcijanom?... A co do Wielkiego Muftego i Dalajlamy, to sądzę, że darzą ten znak znacznie większym szacunkiem niż wielu tzw. katolików
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.