Na całym świecie wzrosły prześladowania chrześcijan, przede wszystkim w Afryce - wynika z najnowszych badań Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi).
Według opublikowanego dzisiaj rocznego raportu o prześladowaniach wyznawców Chrystusa ("Weltverfolgungsindex" 2014 - Światowy Indeks Prześladowań 2014) od dwunastu lat pierwsze miejsce zajmuje komunistyczna Korea Północna. Za prześladowaniami chrześcijan w 36 z 50 badanych przez organizację krajach stoi "islamski ekstremizm".
Obok przypadków przemocy w swoim raporcie "Open Doors" zwraca uwagę na podstawowe przyczyny, które prowadzą do prześladowań. W okresie od 1. listopada 2012 do 31. października 2013 r. do największych prześladowań chrześcijan dochodziło w Korei Północnej, Afganistanie, na Malediwach, w Somalii i Arabii Saudyjskiej. Bardzo zła jest sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii, Pakistanie, Egipcie i Iraku.
W Korei Północnej szacuje się, że ponad 200 tys. osób jest więzionych z powodów politycznych i religijnych. Wśród nich jest co najmniej 30 tys. chrześcijan. Według oficjalnych danych wśród 24 mln mieszkańców Korei Północnej jest tylko 12 protestantów i 800 katolików. Natomiast ok. 100 tys. chrześcijan żyje w podziemiu. Północnokoreański reżim traktuje ich jako wrogów państwa.
Największy wzrost przemocy wobec chrześcijan organizacja odnotowała w krajach Sahelu, wśród których na czoło wysuwa się Somalia. Mimo że nowy rząd w Mogadiszu jest bardziej umiarkowany niż poprzedni to nadal wywierana jest presja na chrześcijan i ich rodziny. W wielu częściach kraju rządzą muzułmańskie klany, które "nie tolerują chrześcijan". Wprowadzają radykalne formy islamskiego prawa szariatu a konwertytów z islamu na chrześcijaństwo bezwzględnie prześladują i mordują. Kościół istnieje "tylko w podziemiu".
Radykalnie zmieniła się też sytuacja w Syrii, gdzie dochodzi do otwartej przemocy wobec wyznawców Chrystusa przez radykalne ugrupowania islamistyczne. "W sytuacji permanentnej anarchii i wojennego terroru przemoc wobec chrześcijan osiągnęła najwyższy poziom" - czytamy w raporcie. Napływający do kraju finansowani przez kraje islamskie dżihadyści doprowadzili do całkowitego wyludnienia zamieszkałych wcześniej przez chrześcijan miast Homs i Aleppo.
Punktem kulminacyjnym prześladowań wyznawców Chrystusa w Pakistanie był samobójczy zamach terrorystyczny 22 września 2013 r. na kościół w Peszawarze, w którego wyniku zginęło 89 osób. W całym kraju panuje klimat niepewności, szczególnie wśród chrześcijan pochodzenia muzułmańskiego. Na Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Pakistan przesunął się z miejsca 14 na ósme.
Pogorszyła się sytuacja chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej, która stała się areną walk z pochodzącymi z Czadu i Sudanu dżihadystami. Kraj ten po raz pierwszy znalazł się na liście Open Doors. Reżim terroru rebeliantów z koalicji Seleka doprowadził do brutalnej przemocy wobec chrześcijan. Przez to kraj ten znalazł się na 16. miejscu Indeksu.
Do radykalnego wzrostu przemocy dochodzi w Kolumbii. Duża liczba uprowadzeń i morderstw popełnianych przez rebeliantów i grupy paramilitarne na kontrolowanych przez nie obszarach spowodowały, że ten południowo-amerykański kraj z miejsca 46 przed rokiem trafił na 25. pozycję Indeksu. Chrześcijanie wielokrotnie znajdują się w krzyżowym ogniu, gdy rebelianci FARC walczą z innymi urupowaniami i gangami narkotykowymi próbując rozszerzyć swoje terytoria wpływów. Bardzo często dochodzi do prześladowań rdzennych chrześcijan, którzy żyją w zarządzanych przez siebie rezerwatach. Na 44 mln mieszkańców Kolumbii ok. 5,5 mln ludzi to uchodźcy wewnętrzni.
Na listę Indeksu ponownie trafiła Sri Lanka. W ubiegłym roku doszło tam do ponad 50 ataków na świątynie chrześcijańskie. Stoi za nimi ruch buddyjskich nacjonalistów.
Sytuacja chrześcijan pogorszyła się także w innych krajach azjatyckich. Chiny, które kontrolują wszelką działalność religijną w subtelny sposób są tutaj najlepszym przykładem. W Wietnamie przyjęto nową ustawę o religii, która w znaczący sposób ogranicza życie religijne chrześcijan. W Indiach Kościoły chrześcijańskie cierpią z powodu hinduskich ekstremistów i maoistowskich rebeliantów. Jak zauważa jeden z ekspertów Open Doors w Azji południowo-wschodniej bardzo często dochodzi do przemocy i prześladowań na poziomie lokalnym, co daje się też łatwo utrzymać w tajemnicy. "Władze znajdują niekiedy pomysłowe sposoby wywierania presji poprzez wprowadzanie nowego prawa, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z religią, ale istotnie ograniczają działalność Kościoła" - uważa ekspert.
Open Doors zwraca uwagę, że pośród wielu tragedii jakie dotykają chrześcijan na całym świecie można odnotować przypadki działań napawające optymizmem. I tak np. w pakistańskim Lahore, gdzie doszło do zniszczenia 160 domów chrześcijan po tym jak jeden z wyznawców Chrystusa został posądzony o znieważenie islamu, wspólnota muzułmańska przeprosiła za akty przemocy.
Pod protestem przeciw jej zwolnieniu podpisało się 25 tys. osób
Tak twierdzą Amerykanie. Rumuńskie służby nie mają takich informacji.
Opublikowano materiały na przyszłoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.