Profanacja słynnej paryskiej świątyni

Po raz drugi w ostatnim czasie sprofanowana została górująca nad Paryżem bazylika Sacré-Cœur.

Do ostatniego ataku doszło w nocy z piątku na sobotę. Na murach kościoła pojawiły się antykatolickie hasła. Choć był to kolejny przypadek zbezczeszczenia świątyni, policja nie wzmocniła ochrony bazyliki.

W podobny sposób zaatakowany został także inny znany paryski kościół, znajdujący się przy klasztorze Saint-Germain-des-Prés. Wymalowano na nim hasło: „Jedyny kościół, który świeci, to ten podpalony”.

Bazylika Sacré-Cœur została wzniesiona przełomie XIX i XX w. dzięki dwóm katolickim przemysłowcom, którzy obiecali sobie, że jeśli miasto ocaleje z inwazji pruskiej (1870-1871), wybudują imponującą świątynię poświęconą Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Świątynia miała być również ekspiacją za zbrodnie komuny paryskiej.

Kościół przy klasztorze Saint-Germain-des-Prés pochodzi z XI wieku. Sam klasztor ma korzenie w VI w. Był miejscem pochówku królów z dynastii Merowingów, rządzącej państwem Franków w latach 481–751.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.