Przybyło luteran

Przybywa wiernych Kościołów skupionych w Światowej Federacji Luterańskiej (LWF).

W ciągu minionych trzech lat ich liczba wzrosła o 2,1 proc. i w lutym br. wynosiła 72 268 329. W skład LWF wchodzą obecnie 142 Kościoły, 10 kongregacji i 2 rady Kościołów z 79 krajów.

Wzrost liczby luteran następuje głównie dzięki Azji, gdzie liczba wiernych zwiększyła się o 1,7 mln (19 proc.), i Afryce - o 600 tys. (3 proc.). Natomiast w pozostałych częściach świata nastąpił spadek liczby luteran z Kościołów należących do LWF. Największy odnotowano w Ameryce Północnej (o 7,8 proc.) i Europie (o 1,2 proc.), zaś w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach o 0,3 proc.

W sumie w Afryce jest obecnie ponad 20,7 mln wiernych w 23 krajach. Najliczniejszy jest tam Etiopski Kościół Ewangelicki Mekane Yesus, liczący 6,3 mln luteran. Kolejne miejsca zajmują Kościoły w Tanzanii (5,8 mln), na Madagaskarze (3 mln) i w Nigerii (2,2 mln).

Azja ma w LWF 53 Kościoły członkowskie w 18 krajach z 10,7 mln wiernych, z czego najwięcej w Indonezji (5,8 mln w 12 różnych Kościołach). W Indiach 11 Kościołom przybyło 1,7 mln członków.

W Europie, gdzie działa niemal połowa Kościołów członkowskich LWF, najwięcej luteran mieszka w Niemczech - 12,2 mln (spadek o 2,7 proc.). W Szwecji jest ich 6,5 mln, w Danii - 4,43 mln, w Finlandii - 4,15 mln a w Norwegii 3,8 mln. Kraje skandynawskie mają więc ponad połowę wiernych Europy, gdzie jest ich w sumie ponad 35,8 mln.

Z kolei w Ameryce Łacińskiej (z niespełna 845 tys. wiernych) największy jest Kościół luterański w Brazylii (717 tys. członków), zaś najmniejszym jest niemieckojęzyczna kongregacja ewangelicko-luterańska w Boliwii (150 osób) - jest to w ogóle najmniejsza wspólnota należąca do LWF.

W Ameryce Północnej (USA i Kanadzie) największy jest Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce, liczący 3,9 mln wiernych - jego członkami jest zdecydowana większość luteran z tego kontynentu, należących do LWF (4,1 mln).

Światowa Federacja Luterańska skupia około 95 proc wszystkich luteran świata.

«« | « | 1 | » | »»
 • pytanie
  28.03.2014 21:17
  A ilu ubyło nam katolików?
  Trudno to stwierdzić, skoro polski kościół odmawia przyjęcia z Niemiec pism wyrzeczenia się katolicyzmu, które niemal wszyscy Polacy w Niemczech tak gorliwie wypełniają dla kilku euro zarobku...
  Czy Polak, który na urzędowym piśmie wyrzeka się katolicyzmu naprawdę nadal jest katolikiem?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.