Kobieta na czele Kościoła luterańskiego w USA

Po raz pierwszy na czele Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) stanęła kobieta.

14 sierpnia jego zwierzchniczką wybrano biskupkę Cleveland - Elizabeth Eaton. Uzyskała ona 600 głosów, zaś dotychczasowy zwierzchnik, bp Mark Hanson - 287.

Biskupka Eaton pochodzi z Cleveland, teologię studiowała na uniwersytecie Harvarda. Jest żoną pastora episkopalnego (amerykański odłam anglikanizmu) Conrada Selnicka.

ELCA z siedzibą w Chicago liczy on ponad 4 mln wiernych w 9638 kongregacjach (parafiach). Traci jednak wiernych niemal każdego roku od czasu swego powstania w 1987 r. Dramatyczny spadek nastąpił w 2010 i 2011 r., gdy szeregi Kościoła opuściło niemal pół miliona ludzi. Część z nich nie zgodziła się na dopuszczenie do posługi homoseksualnych pastorek i pastorów i odeszła do konkurencyjnego Północnoamerykańskiego Kościoła Luterańskiego. W czerwcu br. luteranie w Los Angeles wybrali sobie otwarcie homoseksualnego biskupa.

Wybór bp. Eaton zaskoczył obserwatorów, gdyż bp Hanson był typowany do pełnienia po raz trzeci sześcioletniej kadencji zwierzchnika ELCA. Wśród czworga kandydatów był on jedynym mężczyzną.

Bp Eaton jest drugą zwierzchniczką Kościoła w USA: pierwszą została biskupka Katharine Jefferts Schori w Kościele episkopalnym. Obie wspólnoty są w pełnej komunii - mogą razem odprawiać nabożeństwa i wymieniać się duchownymi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama