Kobieta na czele Kościoła luterańskiego w USA

Po raz pierwszy na czele Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) stanęła kobieta.

14 sierpnia jego zwierzchniczką wybrano biskupkę Cleveland - Elizabeth Eaton. Uzyskała ona 600 głosów, zaś dotychczasowy zwierzchnik, bp Mark Hanson - 287.

Biskupka Eaton pochodzi z Cleveland, teologię studiowała na uniwersytecie Harvarda. Jest żoną pastora episkopalnego (amerykański odłam anglikanizmu) Conrada Selnicka.

ELCA z siedzibą w Chicago liczy on ponad 4 mln wiernych w 9638 kongregacjach (parafiach). Traci jednak wiernych niemal każdego roku od czasu swego powstania w 1987 r. Dramatyczny spadek nastąpił w 2010 i 2011 r., gdy szeregi Kościoła opuściło niemal pół miliona ludzi. Część z nich nie zgodziła się na dopuszczenie do posługi homoseksualnych pastorek i pastorów i odeszła do konkurencyjnego Północnoamerykańskiego Kościoła Luterańskiego. W czerwcu br. luteranie w Los Angeles wybrali sobie otwarcie homoseksualnego biskupa.

Wybór bp. Eaton zaskoczył obserwatorów, gdyż bp Hanson był typowany do pełnienia po raz trzeci sześcioletniej kadencji zwierzchnika ELCA. Wśród czworga kandydatów był on jedynym mężczyzną.

Bp Eaton jest drugą zwierzchniczką Kościoła w USA: pierwszą została biskupka Katharine Jefferts Schori w Kościele episkopalnym. Obie wspólnoty są w pełnej komunii - mogą razem odprawiać nabożeństwa i wymieniać się duchownymi.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  15.08.2013 16:45
  Nie zdziwiłbym się gdyby Luter z żałości za to co wywołał wrócił się z luterskiego nieba do piekła.
 • uhuhuhu
  15.08.2013 17:25
  W tych wspólnotach nie ma Najświętszego Sakramentu ani kapłaństwa. Różnorakie nabożeństwa może prowadzić każdy, czy kobieta czy mężczyzna. Wniosek: nie ma się czym przejmować.

  Och, błogosławiony rozłam!
 • Ajja
  15.08.2013 19:34
  Dlaczego tę wspólnotę nazywacie "Kościołem"? Pan Jezus założył jeden Kościół, nie?
 • Ekumenista
  10.08.2017 10:35
  No właśnie, Kościół jest jeden, z tymże podzielony i wszystkie chrześcijańskie wspólnoty są tym jednym Kościołem, gdyż uznają to samo Credo i jeden chrzest, który nas łączy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.