Ormiańska enklawa wolna, ale zrujnowana

Zniszczone ikony, obalone krzyże, podarte książki, nienadające się do użytku domy, szkoły i kościoły – to wszystko pozostawili po sobie syryjscy rebelianci, którzy przez trzy miesiące kontrolowali ormiańskie miasteczko Kesab.

Rebelianci zdobyli je 21 marca przy wsparciu tureckiej armii. To właśnie tam zrobione zostało zdjęcie, które szybko obiegło cały świat. Przedstawia ono dwuletnie zapewne ormiańskie dziecko, w które są wymierzone trzy lufy karabinów. Zdjęcie to zrobili sami rebelianci, po czym umieścili je w sieci z dopiskiem: „nasz najmłodszy zakładnik z wrogich sekt z Kesabu”. Los dziecka nie jest znany.

Z Kesabu uciekło 600 ormiańskich rodzin. Teraz po odbiciu miasteczka przez siły rządowe zaczynają wracać do swych domów. Wszędzie widać ślady po aktach wandalizmu, których dopuścili się islamiści. Zdaniem katolickiego patriarchy ormiańskiego Nersesa Bedrosa XIX Tarmouniego, jedynym celem rebeliantów, było wyrządzenie chrześcijanom jak największej szkody.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Antoni
    18.06.2014 08:51
    Muzułmanie tureccy wymordowali w okrutny sposób 1,5 mln Ormian w latach 1915-1917. Teraz muzułmanie mordują chrześcijan w Syrii, mając wsparcie państw muzułmańskich. A ONZ ma ważniejsze sprawy - promocję homoseksualistów.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.