Kalifat - co to oznacza dla chrześcijan?

Ugrupowanie dżihadystyczne Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), walczące w Iraku i Syrii, ogłosiło wprowadzenie kalifatu, czyli reżimu polityczno-religijnego.

W zamiarze ekstremistów islamskie państwo ma obejmować cały świat. Budzi to ogromne obawy zamieszkujących te tereny chrześcijan. „Kalifat to przede wszystkim bezwzględna walka o władzę oraz próba zaprowadzenia muzułmańskiego prawa szariatu” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim znawca islamu o. Adam Wąs SVD.

„Jest to nawiązanie do wielkiej tradycji muzułmańskiej i w tym kontekście należy rozumieć ogłoszenie kalifatu. Jednak patrząc z perspektywy obecnych wydarzeń, które należy umieścić w kontekście, bo inaczej to wszystko jest niezrozumiałe, chodzi przede wszystkim o władzę i konkurencję między radykałami muzułmańskimi, a zwłaszcza sunnickimi. Po rozpadzie Al Kaidy chodzi najprawdopodobniej o to, by wyjść przed szereg i przejąć władzę, ponieważ w kontekście konfliktu irackiego, jak i wojny w Syrii radykalne ugrupowania sunnickie współzawodniczą ze sobą” – podkreśla o. Wąs.

Pytany o to, co mogłoby przynieść wprowadzenie samego kalifatu, zauważa on, że chodzi głównie o wprowadzenie szariatu. „Jeśli hasła, do których odwołują się członkowie tego islamskiego państwa, mają być nawiązaniem do klasycznego kalifatu z pierwszej połowy VII wieku, a więc do rządów czterech tzw. prawowiernych kalifów po śmierci Mahometa, to chodzi o władzę i wprowadzenie prawa szariatu, czyli całego ustroju opartego na prawie koranicznym” – podkreśla werbista.

Zauważa, że konsekwencje kalifatu dla innowierców są jednoznaczne. Zarówno dla chrześcijan, jak też szyitów i alawitów nie ma miejsca w tym kalifacie. „Śledząc krótką historię ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu, organizacji, która praktycznie od 2003 r. co jakiś czas zmienia nazwę i kalifat jest kolejnym etapem tego procesu, widać jak radykalni są w swoich poczynaniach jego członkowie. Wystarczy choćby wspomnieć historyczne chrześcijańskie miasteczko Maalula w Syrii, które totalnie splądrowano, ograbiono, a chrześcijan wymordowano” – mówi o. Wąs.

Przyznaje zarazem, że nie widzi możliwości, by ten kalifat znalazł poparcie zarówno w świecie arabskim, jak i na płaszczyźnie międzynarodowej. „Jest to jak na razie samozwańcza akcja radykałów muzułmańskich i w dłuższej perspektywie nie widzę możliwości, żeby to się rozwijało” – podkreśla o. Wąs.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLAM

 • Antoni
  01.07.2014 09:55
  O. Adam Wąs zapomniał dodać, że kalifat oznacza również olbrzymie opłaty, jakie muszą wnosić wyznawcy innych religii, np. chrześcijanie, którzy zamieszkują na terenie kalifatu.
  Nie zapłacenie tego podatku skutkuje więzieniem lub śmiercią.
  Inne możliwości: emigracja, co jest równoznaczne z czystką religijną, lub zdrada Chrystusa i przejście na religię Proroka.
 • n
  16.12.2014 08:26
  niestety nie podzielam tego zdania, kalifat będzie się rozwijał i zyskiwał zwolenników wśrod terorystówi innych świrów, którzy prawo szariatu taktują jako usankcjonowanie przemocy i morderstwa, i są idelaną wymówką własnej choroby psychicznej i sekciarstwa...dla tych ludzi morderstwo chrześcijaninia czy kogoś z poza tzw"Kalifatu" jest słuszne i konieczne. Celem jest chwała islamu i potęgujaca się islamizacja europy jest tego najlepszym dowodem. może się okazać, ze ateizacja narodów będzie idelaną baża dla jego zwycięstwa
 • Janusz
  17.11.2015 11:52
  Dlatego, trzeba znieść wszelkie religie jako źródło największych konfliktów między ludźmi i odwieczny asumpt do walki o władzę. Jak to zrobić? Edukacja ... na temat "czym jest religia", religia jako element ludzkiego życia a nie system dyktujący normy postępowania.
 • leszek
  01.03.2016 18:39
  Do Adama .Masz racje powinno sie zakazac jakichkolwiek
  religii bo jak widac whistori o wiare ciagle sa wojny i konflikty Odpoczatku kiedy znamy nasza historie ciagle walki oraligie a za tym idzie wladza i wplywy
  Kto wiemoze bez tego swiat bylby lepszy moze spokojniejszyADRI


Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.