Światowa Rada Kościołów przestrzega

Przepaść między bogatymi i biednymi na świecie wciąż rośnie.

Dlatego też Kościoły muszą zrobić więcej, aby zapewnić sprawiedliwość ekonomiczną dla swoich wspólnot – podkreślono podczas posiedzenia Komitetu Centralnego Światowej Rady Kościołów (WCC). Spotkanie pod hasłem: „Pielgrzymka sprawiedliwości i pokoju” odbyło się w Genewie. Komitet w ostatnim czasie zwraca coraz większą uwagę na konsekwencje kryzysu gospodarczego, który jest przyczyną poważnych nierówności w wielu krajach świata.

Według Manuela Montesa, eksperta w dziedzinie finansów i rozwoju, miliony ludzi cierpią z powodu wad w globalnym systemie gospodarczym. „Obecny system – podkreślił – sprzyja wierzycielom, a nie dłużnikom”. Stąd też ekumeniczny zespół ekspertów opracował strategię skierowaną do Kościołów, aby wspierały one systemy gospodarcze zgodne z zasadami etyki i sprawiedliwości.

Swoje refleksje na temat sprawiedliwości ekonomicznej przedstawiła także Hyun Ju Bae, członkini Komitetu Centralnego Światowej Rady Kościołów, teolog i pastor wspólnoty prezbiteriańskiej z Korei Południowej. „Domaganie się w naszych czasach reform ekonomicznych i ekologicznych – wyjaśniła – stanowi ogromne wyzwanie, gdyż wymaga zmiany naszych sformułowań teologicznych”. Jej zdaniem Kościoły powinny mieć większą wrażliwość na zagadnienia eko-sprawiedliwości, tworząc w ten sposób nowy styl życia.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.