Ukraińska cerkiew wprost polemizuje z patriarchą Moskwy Cyrylem.
„Jako obywatele Ukrainy uważamy, podobnie jak nasz rząd oraz międzynarodowa opinia publiczna, że Krym jest częścią terytorium Ukrainy i powinien zostać jej zwrócony” oświadczył na konferencji sekretarz prasowy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego projerej Georgij (Kowalenko). Odniósł się także do konfliktu na Wschodniej Ukrainie mówiąc, że nie ma on podłoża wyznaniowego, ale polityczne i ma charakter międzynarodowy.
To ważne oświadczenie, które wprost polemizuje z niedawnymi wypowiedziami patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla, który podkreślał, że Krym jest rosyjski, a konflikt w Donbasie ma charakter wojny religijnej prowadzonej przez „unitów” oraz „rozłamowców” – w ten sposób patriarcha określa wiernych Patriarchatu Kijowskiego - przeciwko jedynej kanonicznej wspólnocie kościelnej na tym terytorium, czyli Patriarchatowi Moskiewskiemu. Co szczególnie istotne, oświadczenie projereja Georgija nastąpiło dzień po uroczystej inauguracji nowego metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Onufrego (Berezowskiego). Kilka dni wcześniej Sobór Biskupi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego wybrał Onufrego na urząd metropolity kijowskiego i całej Ukrainy. W drugiej turze wyborów, otrzymał on 48 głosów gremium liczącego 76 hierarchów. Pokonał dwóch innych kandydatów, metropolitę boryspolskiego Antonija (w pierwszej turze otrzymał 24 głosy) i metropolitę winnickiego Symeona ( 9 głosów w pierwszej turze).
Komentatorzy zwracali wówczas uwagę, że wybór Onufrego oznacza, że ukraińscy biskupi postawili na zwolennika utrzymania kościelnych więzi z Moskwą, ale także utrzymania szerokiej autonomii ukraińskiego prawosławia w ramach Patriarchatu Moskiewskiego. Ten Kościół dominuje na wschodniej Ukrainie, dlatego jego głos może być bardzo istotny przy rozwiązywaniu tamtego konfliktu. Dystans w sprawach politycznych od Moskwy może metropolicie kijowskiemu ułatwić także działania na rzecz zjednoczenia całego ukraińskiego prawosławia. W przeszłości Onufry angażował się w rozmowy, które doprowadziły do pogodzenia emigracyjnego odłamu rosyjskiego prawosławia z Moskiewskim Patriarchatem. W podobny sposób może działać na gruncie ukraińskim, prowadząc dialog z dwoma ukraińskimi Kościołami prawosławnymi, nie uznawanymi w świecie prawosławnym – Patriarchatem Kijowskim oraz ukraińskim Kościołem autokefalicznym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.