Msza "zaliczona" w przerwie na lunch

W Wielkiej Brytanii coraz więcej wiernych Kościoła anglikańskiego wybiera się mszę w tygodniu zamiast w niedzielę, by mieć w trakcie weekendu czas dla rodziny oraz na rozrywkę i zakupy - poinformowali we wtorek przedstawiciele Kościoła Anglii.

Według oficjalnych statystyk co tydzień około 30 tys. wiernych uczestniczy w mszach w jednej z 22 angielskich katedr; połowa z tych osób przychodzi na mszę w tygodniu, podczas przerwy na lunch, a reszta udaje się do świątyni w niedzielę.

Przy sposobności władze Kościoła Anglii obliczyły, że liczba wiernych we wszystkich angielskich parafiach zmniejszyła się od roku 1960 o połowę i wynosi niespełna 800 tys.

Wśród przyczyn, dla których wierni wolą uczęszczać ma mszę w środku tygodnia, wymieniają oni "elastyczne godziny". Dziekan katedry w Yorku Vivienne Faull dodaje też, że panuje wtedy nieco bardziej anonimowa atmosfera, która pozwala dyskretnie wyjść w trakcie mszy", by wrócić do biura, podczas gdy w kościołach parafialnych "jest to manewr znacznie bardziej delikatny".

 

«« | « | 1 | » | »»