Na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele św. Michała w Gliwicach modlili się wspólnie przedstawiciele kościołów: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego.
Eucharystii przewodniczył bp Gerard Kusz. Koncelebrowali ją ks. inf. Konrad Kołodziej oraz ks. proboszcz Henryk Gerlic. Wspólnie modlili się także ks. Andrzej Wójcik, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Gliwicach, ks. Sebastian Olencki, wikariusz tejże parafii oraz ks. Krzysztof Kłusek, pastor gliwickiej parafii ewangelistów-metodystów.
Słowo Boże wygłosił ks. Andrzej Wójcik. Na początku przytoczył scenę z Ewangelii, w której Jezus prosi Samarytankę o coś do picia.
- Jezus mówił: daj mi pić. Chciałoby się odwrócić to i spytać, co my jesteśmy w stanie dać tym, którzy nas otaczają. Co możemy dać tym, którzy mówią do nas: daj mi pić - powiedział ks. Wójcik.
Dodał, że chrześcijanie muszą sobie odpowiedzieć, jaka jest „jakość” ich wiary. - My ciągle w imię wolności wypłukujemy się z wartości chrześcijańskich. Czy rodzina, kościół, duszpasterz, Słowo Boże są jeszcze wartością? Chciałoby się powiedzieć, że trzeba się wreszcie obudzić - podkreślił ks. Wójcik.
- Co zatem zrobić, żeby w świecie wielokulturowym, wieloreligijnym nie dać się zwariować? Dlaczego zetknięcie podzielonego chrześcijaństwa z często fundamentalnymi religiami i ateizmem wygląda jak wygląda? Odpowiedź jest bardzo prosta. Bo nie niesiemy w sobie Chrystusa - mówił ks. Wójcik.
Agnieszka Kliks-Pudlik /Foto Gość Ks. Krzysztof Kłusek z parafii ewangelicko-metodystycznej w Gliwicach Ks. Andrzej Wójcik zwrócił również uwagę, by nie podkreślać różnic pomiędzy kościołami, ale szukać tego, co wspólne, a „wspólnym mianownikiem” jest Chrystus i Jego zasady.
- Pozostaje nam się modlić o dar jedności, byśmy mogli, wyznając swoje i po swojemu, zwiastować Chrystusa. Życzę też wam, nam, duchownym, duszpasterzom, byśmy się nie tylko szanowali, ale umieli razem modlić się - zakończył ks. Wójcik, dodając, że to spotkanie potwierdziło, że jest to możliwe.
Ks. Krzysztof Kłusek podkreślił, by chrześcijanie żyli tak, by być świadectwem dla innych.
- Tylko wtedy, kiedy będzie patrzyli na Chrystusa, którym jest prawdziwym, jedynym i doskonałym światłem, będziemy mogli także my świecić Jego światłem - powiedział ks. Kłusek.
Dziękując za wspólną modlitwę bp Gerard Kusz zaznaczył, że wszyscy chrześcijanie mają czerpać z jednego źródła. - Tym źródłem jest łaska naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Dzisiaj szczególnie musimy bronić czystości tego źródła, by nam go nikt nie zaśmiecał - zakończył bp Kusz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.