Podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego w sanktuarium św. Jana Pawła II zbierane będą pieniądze przeznaczone dla szkoły, w której uczą się i mieszkają osierocone i ubogie dzieci.
W Krakowie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywać się będzie w różnych świątyniach: rzymskokatolickich, ewangelicko-augsburskich, w polskokatolickich oraz w cerkwi prawosławnej. Centralne nabożeństwo ekumeniczne zaplanowane zostało w najbliższą niedzielę o 15.00 w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.
"Nasze myśli biegną w kierunku ludzi ginących w przeprawie do Europy. Między nami - chrześcijanami - nie ma pełnej komunii, ale łączy nas chrzest i razem możemy błagać Boga o zatrzymanie fali śmierci, która otacza Europę" - piszą członkowie Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej, zachęcając do udziału w modlitwie.
Jak deklarują, pragną, aby za "wielką modlitwą jedności" poszedł czyn. Dlatego podczas nabożeństwa zbierana będzie kolekta przeznaczona dla szkoły w Libanie, w której, niezależnie od wyznawanej konfesji, kształcą się i mieszkają dzieci osierocone lub ze skrajnie ubogich rodzin.
Oprócz wspólnych nabożeństw i modlitw odbędą się także dwa wydarzenia towarzyszące.
We wtorek 21 stycznia o 20.00 w duszpasterstwie akademickim WAJ (ul. Kopernika 26) o. Marek Błaza SJ wygłosi wykład pt. "Czemu służy dialog ekumeniczny? Oczekiwania - rozczarowania - nadzieje".
Dzień później w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej (ul. Sienna 5) odbędzie się projekcja filmu "Pielgrzymka pojednania do Rosji. Burzenie murów, wznoszenie mostów" i spotkanie z prowadzącym pielgrzymkę ks. Manfredem Deselaersem oraz scenarzystą i reżyserem filmu Krzysztofem Żurowskim.
Szczegółowy program tegorocznych obchodów Tygodnia Ekumenicznego w Krakowie znajduje się na stronie internetowej Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wattsona z USA tak, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. W tym roku obchody przebiegają pod hasłem "Życzliwymi bądźmy".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.