Modlą się na zgliszczach

Chrześcijanie w Nigrze z trudem odbudowują swoje kościoły zniszczone przez islamistów.

 Na początku roku podczas demonstracji przeciw karykaturom Mahometa zamieszczonym we francuskim czasopiśmie Charlie Hebdo, muzułmanie ograbili, sprofanowali i spalili w Nigrze kilkadziesiąt kościołów należących do różnych wyznań chrześcijańskich. „Odbudowujemy nasze kościoły własnymi siłami i z pomocą wielu dobroczyńców” – powiedział abp Michel Christian Cartatéguy SMA, emerytowany ordynariusz archidiecezji Niamey w Nigrze. Arcybiskup poinformował, że na odbudowę kościołów w  Zinder i Niamey wciąż potrzeba 3 mln euro.

Mimo siejących strach aktów przemocy chrześcijanie nadal modlą się na zgliszczach swoich kościołów. Abp Cartatéguy podkreślił, że do czasu rozpoczęcia tragicznych wydarzeń w Nigrze między muzułmanami i chrześcijanami istniały bardzo dobre relacje. Teraz do przemocy nawołują kazania islamskich fundamentalistów przyjeżdżających z zagranicy i zmieniających mentalność miejscowej ludności. „Niektóre przejawy zachodniej kultury chce się wszędzie zaszczepić, a to prowokuje wrogość do Zachodu. Nienawiścią wobec krajów zachodnich można wytłumaczyć  tolerancję wobec poczynań Boko Haram” – zauważył emerytowany metropolita stolicy Nigru. Na tamtym terenie żyje dziś ok. 25 tys. katolików. Pierwsi katoliccy misjonarze przybyli tam w 1929 r. 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.