By nasze relacje były inspirowane braterską miłością

Nie ma autentycznej drogi do jedności bez prośby o przebaczenie Boga i między sobą nawzajem za grzech podziału - mówił papież, przypominając o jutrzejszej rocznicy wzajemnego zdjęcia ekskomunik między Kościołem katolickim i prawosławnym.

By nasze relacje były inspirowane braterską miłością   Henryk Przondziono /Foto Gość Msza inaugurująca pontyfikat. Znak pokoju między papieżem Franciszkiem a patriarchą Bartłomiejem I Po niedzielnej modlitwie Anioł Pański papież Franciszek przypomniał o mijającej jutro 50. rocznicy pamiętnego wydarzenia między katolikami a prawosławnymi. 7 grudnia 1965 roku, w przeddzień zakończenia Soboru Watykańskiego II, na mocy wspólnej deklaracji papieża Pawła VI i Patriarchy Ekumenicznego Atenagorasa, zostały usunięte z pamięci orzeczenia ekskomuniki nałożone na siebie wzajemnie przez Kościoły Rzymu i Konstantynopola w 1054 roku.

Papież powiedział:

TŁUMACZENIE: 
„To doprawdy opatrznościowe, że ten historyczny gest pojednania, który stworzył warunki dla nowego dialogu między prawosławnymi a katolikami w miłości i prawdzie będzie przypominany już na samym początku Jubileuszu Miłosierdzia. Nie ma autentycznej drogi do jedności bez prośby o przebaczenie Boga i między sobą nawzajem za grzech podziału.”

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama