Papieskie kondolencje po śmierci bułgarskiego patriarchy prawosławnego Neofita

„Z głębokim smutkiem” Papież przyjął wiadomość o śmierci w środę 13 marca prawosławnego metropolity Sofii, patriarchy Neofita. O tym czytamy w podpisanym przez Franciszka przesłaniu kondolencyjnym wyrażającym bliskość wobec całego Kościoła, któremu zmarły hierarcha przewodził.

Patriarcha Neofit zmagał się już od dłuższego czasu z chorobą. W tekście Ojca Świętego wspomina się, że prawosławny metropolita Sofii „oddał cenną służbę Ewangelii i dialogowi, a także pomimo wielu cierpień pozostał człowiekiem pokory i radości, przykładem życia poświęconego Panu oraz Jego Kościołowi”. Wyrażając ufność w Zmartwychwstałego Jezusa stanowiącego Bramę do Królestwa Bożego, Papież podkreśla swoją nadzieję, iż zmarły „żyje teraz «tam, gdzie nie ma ani smutku, ani bólu, ani jęku»”, cytując tekst wschodnich modlitw za zmarłych.

Franciszek zapewnia również o modlitwie za cały Święty Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego oraz za wszystkich wiernych. Chodzi o to, aby Pan, który śmiercią pokonał śmierć, napełnił ich serca „pociechą i pokojem”.

«« | « | 1 | » | »»