Ekumeniczna Kampania Braterstwa

Wraz z Wielkim Postem rozpoczyna się w Brazylii kolejna edycja Kampanii Braterstwa.

Już po raz czwarty ma ona charakter ekumeniczny. Do inicjatywy Kościoła katolickiego włączają wspólnoty należące do Krajowej Rady Kościołów Chrześcijańskich w Brazylii (CONIC). W tym roku kampania staje się też w pewnej mierze międzynarodową, gdyż uczestniczy w niej dzieło charytatywne Kościoła w Niemczech „Misereor”. Współpracuje ono z Kościołem w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce w realizacji projektów mających na celu rozwój na tych kontynentach.

Głównym celem tegorocznej ekumenicznej Kampanii Braterstwa jest troska o zapewnienie wszystkim podstawowych urządzeń sanitarnych, wprowadzenie we wspólnotach dyskusji na temat polityki społecznej, a także realizacja wspólnych przedsięwzięć mających na celu pogłębienie integracji społecznej gwarantującej przyszłość wspólnego domu. Hasło tegorocznej Kampanii brzmi: „Wspólny dom: nasza odpowiedzialność”.

W okresie Wielkiego Postu uczniowie i uczennice Chrystusa w Brazylii przygotowując się do Wielkanocy podejmą szczególne wyzwanie zaproponowane przez ekumeniczną Kampanię Braterstwa. Od ponad pięćdziesięciu lat tutejszy Kościół poprzez tę szczególną inicjatywę wielkopostną, jaką jest Kampania Braterstwa, zachęca swoich wiernych, a także innych chrześcijan do pobudzenia w sobie wrażliwości i odpowiedzialności za dziś i jutro Brazylii. Głównym zadaniem tej wspólnej akcji kilku Kościołów jest zapewnienie milionom Brazylijczyków egzystującym na marginesie społecznym w dzielnicach nędzy, które szerokim pasem otaczają nie tylko wielkie metropolie, ale praktycznie wszystkie aglomeracje miejskie, dostępu do podstawowych warunków sanitarnych. Chodzi o to, aby biedna społeczność tego kraju miała godne warunki życia, które zapewni woda pitna, kanalizacja ścieków, posiadanie przyzwoitego mieszkania z łazienką.

Brak takich warunków ma bezpośredni wpływ na sytuację zdrowotną milionów mieszkańców tego kraju. Konkretnym przykładem jest rozprzestrzenianie się w ostatnim okresie moskitów roznoszących wirus Zika.

Wielki Post jest czasem refleksji i poprawy życia. Jeżeli wszyscy naśladowcy Chrystusa w Brazylii podejmą zatroskanie o wspólny dom i o tych, którzy w nim mieszkają, to jest nadzieja, że znikną z powierzchni tego kraju wszelkie anomalie degradujące człowieka, jak również niszczące środowisko naturalne.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.