Kard. Koch o spotkaniu Franciszka z Cyrylem I

Do rosyjskich katolików zwrócił się przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Nie milkną komentarze po spotkaniu Papieża z patriarchą moskiewskim, od którego rozpoczęła się obecna podróż apostolska. Zdaniem kard. Kurta Kocha wyznawców obu Kościołów czeka jeszcze wiele pracy na drodze ku jedności. Potrzebna jest zwłaszcza gorliwa modlitwa.Do rosyjskich katolików zwrócił się przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kard. Kurt Koch powiedział, że powinniśmy być wdzięczni za to spotkanie, ale również pamiętać, że było ono ważnym krokiem, który mimo wszystko nie był celem samym w sobie. Na dalszej drodze ku jedności wszystkich czeka ogromna praca. Szef watykańskiej dykasterii podkreślił, że do dialogu ekumenicznego potrzebne są dwie cnoty: gorliwość i cierpliwość. Gorliwość wynika z posłuszeństwa woli Pana, który wzywa do jedności, a cierpliwość pomaga nam wsłuchiwać się w głos innych i pamiętać, że nie my jesteśmy twórcami jedności. My jesteśmy tylko zdolni do sporów i podziałów, o czym świadczą wydarzenia z historii i teraźniejszości.

Szwajcarski kardynał wezwał katolików rosyjskich do modlitwy o jedność chrześcijan, wskazując na słowa Chrystusa z 21 rozdziału Ewangelii według św. Jana. Chrystus nie nakazuje, nie wymaga jedności, ale wskazuje, że modlitwa jest najważniejszym warunkiem do jej osiągnięcia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Pobieranie...
 • zamieszanie
  15.02.2016 20:00
  Dlaczego wielu wątpi, że religia zjednoczy ludzkość
  „MASZ miłować swego bliźniego” (Mateusza 22:39). Tę podstawową zasadę głosi wiele religii. Gdyby rzeczywiście potrafiły skłonić swych wyznawców do miłowania bliźnich, na świecie panowałaby jedność i zgoda. Ale czy tak właśnie wygląda świat wokół nas? Jakiś czas temu w pewnej ankiecie przeprowadzonej w Niemczech zadano pytanie: „Czy religie jednoczą ludzi, czy raczej ich dzielą?” Według 22 procent respondentów religie zbliżają ludzi, natomiast 52 procent było przeciwnego zdania. Być może twoi rodacy myślą podobnie.

  Dlaczego wielu wątpi, że religia zjednoczy ludzkość? Może to wynikać ze znajomości historii. W przeszłości religie często dzieliły ludzi, zamiast ich jednoczyć. Nieraz pod płaszczykiem pobożności popełniano najokrutniejsze zbrodnie. Przypomnijmy niektóre fakty z ubiegłego stulecia.

  W imię religii

  Podczas II wojny światowej na Bałkanach walczyli ze sobą katoliccy Chorwaci i prawosławni Serbowie. Chociaż uważali się za naśladowców Chrystusa, który uczył miłości, dopuścili się, jak to ujął autor pewnej książki, „jednej z najbardziej odrażających rzezi w historii”. Śmierć zebrała przerażające żniwo — ponad 500 000 mężczyzn, kobiet i dzieci.

  W roku 1947 subkontynent indyjski był ojczyzną około 400 milionów ludzi — czyli jednej piątej ludzkości. Większość stanowili hindusi, muzułmanie i sikhowie. Po podziale Indii powstał muzułmański Pakistan. Doszło wtedy do pogromów na tle religijnym. Zmasakrowano, zastrzelono bądź spalono setki tysięcy uchodźców z obu państw.

  Jak gdyby nie dość było wspomnianych tragedii, nowe stulecie rozpoczęło się pod znakiem innego zagrożenia: terroryzmu. Świat został postawiony w stan ostrego pogotowia. Jak wiadomo, sporo organizacji terrorystycznych przyznaje się do ścisłych powiązań z religią. Dlatego wielu ludziom trudno uznać religię za czynnik jednoczący. Wręcz przeciwnie, często kojarzą ją z przemocą i rozdźwiękami. Nic zatem dziwnego, że największe religie świata — buddyzm, chrześcijaństwo, hinduizm, islam, judaizm, konfucjanizm i taoizm — przyrównano w niemieckim czasopiśmie FOCUS do beczki prochu.

  Spory wewnętrzne

  Podczas gdy jedne wyznania wojują z drugimi, inne są rozdzierane konfliktami wewnętrznymi. Na przykład w ostatnich latach kościoły chrześcijaństwa przechodzą kryzys z powodu niekończących się sporów doktrynalnych. Zarówno duchowni, jak i laicy zastanawiają się: Czy kontrola urodzin powinna być dopuszczalna? Co z aborcją? Czy kobiety mogą otrzymywać święcenia kapłańskie? Jak kościół ma się zapatrywać na homoseksualizm? Czy religia powinna popierać wojnę? Pod wpływem takich rozterek wielu pyta: „Jakże religia mogłaby zjednoczyć ludzkość, skoro nie potrafi doprowadzić do zgody nawet we własnych szeregach?”

  Jak dotąd, religiom nie udało się zjednoczyć ludzkości. Ale czy wszystkie wyznania przyczyniają się do podziałów? Czy istnieje jakaś religia, która ma prawdziwie jednoczącą siłę? https://www.jw.org/pl/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.