W Wielki Czwartek w Kościele luterańskim obchodzona jest pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Sakramentu Ołtarza nazywanego także Komunią Świętą (Eucharystią) lub Wieczerzą Pańską.
W kościołach luterańskich odprawiane są nabożeństwa wieczorne, podczas których wspomina się spotkanie Jezusa z uczniami w Jerozolimie czyli Ostatnią Wieczerzę - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska
Podkreśliła jednocześnie, że Wielki Czwartek, mimo podniosłego i pasyjnego charakteru Wielkiego Tygodnia, jest w liturgii Kościoła dniem radości i wdzięczności. Ołtarz jest nakryty na biało, a wierni śpiewają radosne: "Chwała Bogu na wysokościach". W tym dniu dzwony w kościołach dzwonią po raz ostatni, potem milkną aż do Wielkanocy.
Jak wyjaśniła rzeczniczka, luteranie wierzą, że Komunia Święta jest sakramentem, to znaczy ustanowionym przez Jezusa Chrystusa widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej oraz, że jest to prawdziwe ciało i prawdziwa krew Chrystusa, w chlebie i winie i pod postacią chleba i wina, dana chrześcijanom przez Słowo Chrystusa.
Zgodnie z ustanowieniem Chrystusa - jak zaznaczyła rzeczniczka Kościoła, Komunia Święta jest udzielana wszystkim wierzącym pod dwiema postaciami - chleba i wina. Tradycyjnie, wierni uczestniczą w Komunii Świętej przy ołtarzu przyjmując postawę klęczącą.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.