Koptyjski ksiądz zamordowany

Islamistyczni bojownicy zastrzelili koptyjskiego księdza na należącym do Egiptu półwyspie Synaj - poinformowało w czwartek MSW w Kairze oraz Koptyjski Kościół Ortodoksyjny. Do ataku przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS).

Ojciec Rafael z parafii w Al-Arisz, stolicy prowincji Synaj Północny, naprawiał swój samochód, gdy został zastrzelony przez napastników - przekazał egipski resort spraw wewnętrznych w komunikacie. Kościół koptyjski poinformował, że ksiądz wracał ze spotkania modlitewnego.

Do ataku przyznało się IS. "Żołnierze Państwa Islamskiego zdołali namierzyć księdza Musę Azmiego, znanego jako Rafael, który wojuje z islamem" - poinformowało dżihadystyczne ugrupowanie w oświadczeniu.

Koptowie stanowią około 10 proc. spośród 90 mln mieszkańców Egiptu; są najliczniejszą społecznością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie.

IS przyznało się też do innego ataku w Al-Arisz. Bomba domowej roboty eksplodowała, gdy policyjny patrol przejeżdżał koło posterunku; zginął jeden policjant, a trzej odnieśli obrażenia - podało MSW Egiptu.

Egipt stoi w obliczu rewolty na półwyspie Synaj, która nasiliła się po obaleniu w 2013 roku przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Za rewoltą stoi lokalna organizacja dżihadystyczna Prowincja Synaj lojalna wobec IS. Dżihadyści zabili już setki egipskich policjantów i żołnierzy; zaczęli także atakować zachodnie cele w Egipcie.

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi, były dowódca armii, który doprowadził do obalenia Mursiego, uważa islamistycznych bojowników za egzystencjalne zagrożenie dla kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Krzysiek
  30.06.2016 19:29
  >>Koptowie stanowią około 10 proc. spośród 90 mln mieszkańców Egiptu; są najliczniejszą społecznością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie.<< Brakuje słowa są JESZCZE. Koptowie to są autochtoni, natomiast muzułmanie są to "napływowi zza morza Czerwonego, jak ich zwą miejscowi.
 • Krzysiek
  30.06.2016 19:35
  Co roku, wg Al-Dżazira, 6 milinów muzułan przyjmuje Chrzest. Jak muzułmanie mogą z tym walczyć? Mieczem-karabinem Mahometa, czczonym jako relikwie po przywódcy - i to robią. W Ukrainie mowa była o "zielonych ludzikach", tutaj mówią o wysłannikach państwa islamskiego, czemu wprost nie mówią o muzułmanach?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.