Odejście z Kościoła przez kliknięcie myszą

Kościół luterański w Norwegii stracił w ten sposób ponad 15 tys. wiernych.

W ostatnich dniach Kościół luterański w Norwegii stracił ponad 15 tys. wiernych - poinformował szwajcarski dziennik "Neue Luzerner Zeitung". Stało się to po tym, gdy w połowie sierpnia br. Kościół na swojej stronie internetowej udostępnił rejestr kościelny. Po zalogowaniu się można tam sprawdzić swoje dane, potwierdzić swą przynależność do wspólnoty albo też za pomocą kliknięcia "myszą" wystąpić z Kościoła.

Wcześniej wystąpienie z Kościoła wymagało poinformowania o tym lokalnej wspólnoty i tak zrobiło od stycznia do sierpnia br. ok. 24 tys. osób. Teraz gdy można to zrobić dzięki internetowi, tylko jednego dnia swoje wystąpienie zadeklarowało ponad 10 tys. osób. 

Religia w Norwegii zdominowana jest przez luteranizm. Około 75 proc. liczącej ponad 5 mln populacji należy do Kościoła luterańskiego Norwegii, który do niedawna korzystał z przywilejów oficjalnej religii państwowej. Frekwencja w świątyniach protestanckich wynosi 10 proc., w katolickich jest znacznie wyższa. Członkami innych wspólnot religijnych jest około 10 proc. ludności, a 16 proc. ludności nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Największymi mniejszościami religijnymi są: katolicy, muzułmanie i zielonoświątkowcy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Stanisław_Miłosz
  23.08.2016 23:07
  Kliku kliku i po lutrzyku (lda cenzora: nic obraźliwego, to po staropolsku).
 • Ewa
  24.08.2016 06:31
  W Norwegii każdy podatnik płaci podatek do tego kościoła w stosunku do którego się zadeklaruje że do niego należy Kościół katolicki musi zapłacić milionowe kary za to że pobierał pieniądze z podatków od ludzi którzy odeszli z Kościoła ( w tym wielu polskich imigrantów którzy zadeklarowali swoją przynależność tylko po to by przyjąć sakrament ślubu lub I Komunii Św a potem zniknąć ) Obecnie inne kościoły by uniknąć podobnej historii zadbali o uczciwość w swoich kartotekach bo jak się okazało problem nie dotyczy tylko kościoła katolickego w Norwegii - wiem bo mieszkałam w Norwegii 7 lat gdy się to działo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.