W Chieti we Włoszech rozpoczęły się obrady Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Katolicko-Prawosławnego Dialogu Teologicznego.
Pracuje ona nad projektem dokumentu pod tytułem „Ku wspólnemu zrozumieniu synodalności i prymatu w służbie jedności Kościołowi”. Tematem tym Komisja zajmowała się już poprzednio na posiedzeniach w Jordanii i w Rzymie.
Obradami kierują przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i delegat Patriarchatu Ekumenicznego abp Hiob Getcha. Duchowni oprócz prowadzenia rozmów mają okazję wspólnie uczestniczyć w liturgiach. Na sobotę 17 września zaplanowano katolicką Mszę w katedrze św. Justyna w Chieti, natomiast w niedzielę sprawowana będzie prawosławna Eucharystia w Sanktuarium Boskiego Oblicza w Manopello.
Komisję Mieszaną ds. Katolicko-Prawosławnego Dialogu Teologicznego utworzyli w 1979 r. Jan Paweł II i patriarcha Konstantynopola Dymitr I. Pierwsze posiedzenie odbyło się już w następnym roku w Grecji. Dotychczas wypracowanych zostało pięć dokumentów, poruszających kwestie zarówno teologiczne, jak i kanoniczne dotyczące współpracy obu Kościołów.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.