Kard. Koch: Jak iść naprzód, kiedy brak nam wspólnego celu?

Kardynał przyznał, że rozumie katolików, którzy krytykują świętowanie 500-lecia reformacji.

Dziś głównym problemem ekumenizmu jest fakt, że nie mamy już wspólnego celu. A w takiej sytuacji nie da się zrobić kolejnego kroku – powiedział w wywiadzie dla dziennika La Croix kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Aby przezwyciężyć ten problem, zaproponował on luteranom przygotowanie wspólnej deklaracji o Kościele, Eucharystii i posłudze duchownej.

Kard. Koch przyznał, że rozumie katolików, którzy krytykują świętowanie 500-lecia reformacji. On sam uważa, że nie chodzi tu o świętowanie, lecz upamiętnienie. Trzeba być wdzięcznym za 50 lat intensywnego dialogu z luteranami, ale trzeba też czynić pokutę za to, co nas podzieliło. „Reformacja nie przyniosła odnowy Kościoła, której chciał Luter, lecz podział i straszne wojny wyznaniowe, zwłaszcza wojnę trzydziestoletnią” – podkreśla szef watykańskiej dykasterii.

Dobiegający końca rok przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan ocenia bardzo pozytywnie. Oprócz spotkania Papieża z patriarchą moskiewskim i ekumenicznych uroczystości w Lund odbyła się też wspólna wizyta z patriarchą Konstantynopola i arcybiskupem Aten na Lesbos, wszechprawosławny sobór na Krecie, podróż apostolska do Armenii i Gruzji czy podpisany wspólny katolicko-prawosławny dokument teologiczny, pierwszy od 9 lat. Kard. Koch zauważa jednak, że w Kościołach prawosławnych narastają opory względem ekumenizmu. Z tego powodu na soborze zabrakło wielu delegatów. We wspólnej katolicko-prawosławnej komisji więcej mamy napięć między prawosławnymi niż w relacjach z katolikami – ujawnił kard. Koch. Podkreślił jednak, że pozostaje dobrej myśli, ponieważ liczni biskupi prawosławni, w tym patriarchowie Bartłomiej i Cyryl, sprzyjają ekumenizmowi. Trzeba jednak rozumieć ich ostrożność i obawę przed podziałami – zauważył kard. Koch.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Gośćporanny
  07.12.2016 09:29
  Ks.prof Guz bardzo klarownie wyjaśnia historię powstania herezji Lutra i co ciekawe w pewnym miejscu mówi, że nieprawdą jest powtarzane często zdanie iż "więcej nas łączy niż dzieli". Jeśli dobrze pamiętam, to Ks. Guz stwierdza, że katolików i luteran NIC nie łączy, bo oni nawet chrzest inaczej pojmują.
  A więc ekumenizm w takim wydaniu, jak się obecnie proponuje w Kościele, nie ma żadnego sensu; jedynie powrót luteran do Kościoła Katolickiego jest właściwą drogą jaką należy propagować.
  Dobrze było by żeby gość zamieścił te wykłady prof. Guza.
 • Bezimienny
  07.12.2016 11:13
  Przepraszam, ale twierdzenie, jakoby katolicy i luteranie na tyle inaczej rozumieli chrzest, by była między nimi jakaś zasadnicza różnica jest nonsensem. Nawet gdyby takie rzeczy wygadywał profesor. Kilkanaście lat temu kilka Kościołów w Polsce podpisało wspólną deklarację o wzajemnym uznaniu udzielanych u siebie chrztów. Spośród wspólnot zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej nie podpisali go tylko baptyści. Ze względu na to, ze oni nie chrzczą dzieci, ale tylko i wyłącznie dorosłych. Poddawanie dziś w wątpliwość tego, że naprawdę chrzest nas łączy to jakieś kompletne wariactwo i zawracanie Wisły kijem.

  Dokument można znaleźć pod adresem:
  http://ekumenizm.wiara.pl/doc/477992.Sakrament-chrztu-znakiem-jednosci-Deklaracja-Kosciolow-w-Polsce

  Zaznaczam, że opracowały go komisje teologów, a nie pojedynczy profesor.
 • aaa
  09.12.2016 12:32
  skutkiem działalności Lutra była nie tylko wojna 30-letnia, która akurat Polskę zniszczyła mało, ale też LUTERAŃSKI potop szwedzki, który Polskę zniszczył dokumentnie, warto o tym pamiętać w dyskusjach o owocach reformacji, w końcu po owocach się poznaje
 • śwjacenty
  09.12.2016 12:56
  Ewangelicy w Szwecji oraz anglikanie dowodzą nawet sukcesję apostolską. Co do "biskupek" to w Watykanie działa zespół do zbadania możliwości świecenia kobiet na diakonów. Tak więc kto wie ? W Kościele katolickim tyle się ostatnio dzieje ...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.