Pojednanie silniejsze od nienawiści

Siła pojednania jest silniejsza od nienawiści - powiedział ewangelicki biskup Berlina Markus Droege we wtorek podczas ekumenicznego nabożeństwa w Kościele Pamięci Fryderyka Wilhelma w Berlinie w intencji ofiar zamachu, w którym zginęło 12 osób.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych Niemiec - prezydent Joachim Gauck, przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert, kanclerz Angela Merkel oraz ministrowie jej gabinetu, a także rodziny zabitych w zamachu.

Zabytkowy kościół znajduje się na placu Breitscheidplatz, gdzie w poniedziałek wieczorem zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum uczestników jarmarku świątecznego, zabijając 12 osób i raniąc 49.

Wieża zniszczonego podczas drugiej wojny światowej kościoła jest jednym z symboli Berlina. Masza odbyła się w dobudowanej po 1945 roku nowej części świątyni.

"Zamach jest atakiem na nasz sposób życia, nasze wartości i naszą demokrację. Wspólnie stawimy czoło także temu atakowi" - powiedział burmistrz Berlina Michael Mueller.

Polityk SPD podkreślił, że sprawcy zamachu chcieli "posiać strach i nienawiść". Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie należą do tego miasta - podkreślił Mueller. "Nie damy napuścić się na siebie i sobą manipulować" - zaznaczył, dodając, że Niemcy przeciwstawią się przemocy "całą siłą państwa prawa".

Burmistrz zaapelował do mieszkańców Berlina, by "pokazali, jak silna jest demokracja". Podkreślił, że w Berlinie od dziesięcioleci mieszkają pokojowo ludzie o najróżniejszym pochodzeniu. "Chcemy, by tak było nadal" - zapewnił. "Nasza odpowiedź to więcej demokracji, więcej otwartości, więcej humanizmu" - powiedział Mueller.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY, PAP, TERRORYZM

Pobieranie...
 • onaa22
  20.12.2016 21:30
  Jeśli byli tam muzułmanie i Żydzi to nie było nabożeństwo ekumeniczne. Nauczcie się w końcu czym jest ekumenizm!
 • Kopyrda
  20.12.2016 22:56
  Takie gesty nie przemawiaja do muzulmanow; ani do chrzescijan. A scislej, do sfanatyzowanych muzulmanow i sfanatyzowanych chrzescijan.
 • RobertWalc
  20.12.2016 23:15
  Dla mnie porażające są te dyrdymały "Pokażmy jak silna jest demokracja" i takie hucpy (nie boję się użyć tego słowa) jak to nabożeństwo ekumeniczne. Ślepi przewodnicy prowadzący stado prosto do katastrofy. Hallo!!! Kiedy w końcu Panowie zrozumieją, że z prawdziwym (podkreślam to słowo) Islamem nie może być żadnego dialogu. Trzeba ich po prostu wszystkich wywalić tam skąd przyszli tak jaki ongiś zrobiła to Izabela Kastylijska. Te wszystkie próby dialogu z Islamem to jak liczenie, że człowiek może dogadać się z Diabłem jeśli będzie dla niego dostatecznie miły Powodzenia :)
 • Marek144
  20.12.2016 23:42
  Czyli kolejne #prayfor... A kto szkolił tych islamistów? Jakby Brunon K, Z czy B chcieli wysadzić cos na mieście zaraz ktoś by się nimi zainteresował. A tutaj rządzący są bezradni. a może "bezradni", bo wiedzą co mają za uszami i kogo "wychowali"...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.