Do rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Franciszek nawiązał, pozdrawiając na dzisiejszej audiencji pielgrzymów niemieckojęzycznych.
Przypomniał przy tym swoje spotkanie ekumeniczne w Lund podczas podróży do Szwecji. Miało ono na celu upamiętnienie 500-lecia reformacji. Obu tym wydarzeniom obszerny artykuł w noszącym datę 18 stycznia numerze dziennika L’Osservatore Romano poświęcił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Kard. Kurt Koch zauważa, że wspólne upamiętnienie 500-lecia reformacji przez Papieża i szefów Światowej Federacji Luterańskiej zostało przez wielu przyjęte z wdzięcznością, jednak spotkało się też z krytykami, i to po obu stronach. Niektórzy katolicy widzieli w tym „dryfowanie” katolicyzmu w stronę protestantyzmu, natomiast wśród luteranów były głosy o „zdradzie reformacji”. Szef watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu zwraca uwagę, że takie wspólne obchody tej rocznicy bez triumfalizmu, lecz w posłuszeństwie Słowu Bożemu, postulował już Benedykt XVI. Szwajcarski purpurat przypomina, że dziś, w epoce dialogu ekumenicznego i dzięki lepszej znajomości historycznej czasów reformacji trafniej możemy uchwycić znaczenie wystąpienia Lutra, który pragnął reformy Kościoła w duchu Ewangelii, a nie jego podziału, do którego doszło pod wpływem czynników politycznych. Odkrywamy obecnie zakorzenienie Lutra w myśli katolickiej, nie zaprzeczając przy tym cieniom jego życia i dzieła – pisze kard. Koch.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.