Kard. Koch o reformacji: Luter nie chciał podziału Kościoła

Do rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Franciszek nawiązał, pozdrawiając na dzisiejszej audiencji pielgrzymów niemieckojęzycznych.

Przypomniał przy tym swoje spotkanie ekumeniczne w Lund podczas podróży do Szwecji. Miało ono na celu upamiętnienie 500-lecia reformacji. Obu tym wydarzeniom obszerny artykuł w noszącym datę 18 stycznia numerze dziennika L’Osservatore Romano poświęcił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kard. Kurt Koch zauważa, że wspólne upamiętnienie 500-lecia reformacji przez Papieża i szefów Światowej Federacji Luterańskiej zostało przez wielu przyjęte z wdzięcznością, jednak spotkało się też z krytykami, i to po obu stronach. Niektórzy katolicy widzieli w tym „dryfowanie” katolicyzmu w stronę protestantyzmu, natomiast wśród luteranów były głosy o „zdradzie reformacji”. Szef watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu zwraca uwagę, że takie wspólne obchody tej rocznicy bez triumfalizmu, lecz w posłuszeństwie Słowu Bożemu, postulował już Benedykt XVI. Szwajcarski purpurat przypomina, że dziś, w epoce dialogu ekumenicznego i dzięki lepszej znajomości historycznej czasów reformacji trafniej możemy uchwycić znaczenie wystąpienia Lutra, który pragnął reformy Kościoła w duchu Ewangelii, a nie jego podziału, do którego doszło pod wpływem czynników politycznych. Odkrywamy obecnie zakorzenienie Lutra w myśli katolickiej, nie zaprzeczając przy tym cieniom jego życia i dzieła – pisze kard. Koch.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • derek
  18.01.2017 20:53
  Zakorzenienie Lutra w katolicyzmie? Szatan też jest zakorzeniony w katolicyzmie. Luter nie chciał podziału Kościoła? To zacytujmy: "Marcin Luter wydał zdecydowaną walkę ofierze Mszy świętej. Nazywał ją, jak w pewnym miejscu stwierdza, „niemal powszechnym nadużyciem”. (...) Luter nazywa ofiarę Mszy świętej „ogonem smoka”, który „spłodził” wiele rozmaitych zachowań bałwochwalczych"(koniec cytatu). Te słowa o Lutrze napisał nie kto inny jak kard.Schoenborn, więc chyba moderacja nie usunie? Watykan właśnie wydał znaczek pocztowy z Lutrem. Przypominam, że Luter został ekskomunikowany i ta ekskomunika nie została w żaden sposób zdjęta. To jest rozdwojenie jaźni.
 • Zaba_na_Rowerze
  18.01.2017 21:55
  Niech powoła się na Franciszka, a Benedykta niech zostawi w spokoju. Nie ufam temu kardynałowi.
 • M.R.
  18.01.2017 22:26
  Kard. Koch nie zna historii Kościoła. Jego wypowiedź jest bez znaczenia, ale czy powinien się wypowiadać o czymś o czy nie ma pojęcia?
 • M.R.
  18.01.2017 22:53
  W uzupełnieniu do mojego komentarza (nie chce być gołosłowny), każdy papież to wg Marcina Lutra: "„wieprz”, „Antychryst”, „postrzygacz owiec”, „krwawy zbójca”, „wilk”, „pies”, „fałszerz Pisma Świętego”, „podły i przewrotny potwarca”, „przeciwnik Chrystusa”, „krzyżujący Chrystusa”, „diabeł”, „szatan”, „świętokradca”, „ignorant”, „o gębie prostytutki”, „wytwórca wszelkiej nieprawości”, „szef przemytników i oszustów”, „łajdak”, „nosiciel zarazy”". Coś jeszcze?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.