Rosja: Prawosławne zwiastowanie

Wierni rosyjskiego prawosławia obchodzą zgodnie z kalendarzem juliańskim, w którym wypada dzisiaj 25 marca, święto Zwiastowania Pańskiego.

W Rosji nazywane jest ono Zwiastowaniem Najświętszej Maryi Panny. W wielu cerkwiach już wczoraj odbywały się całonocne czuwania.

Wczoraj wieczorem w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl przewodniczył całonocnemu czuwaniu wprowadzającemu w obchody święta Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Patriarsze towarzyszyli jego najbliżsi współpracownicy oraz chóry: patriarszy i kameralny soboru Chrystusa Zbawiciela.

Dzisiaj rano zwierzchnik rosyjskiego prawosławia sprawował uroczystą liturgię w kremlowskim soborze Zwiastowania.

Wczoraj i przedwczoraj kanał telewizyjny „Sojuz” wyemitował film poświęcony wydarzeniom związanym ze  Zwiastowaniem oraz jego znaczeniem w historii zbawienia, autorstwa przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolity Hilariona Ałfiejewa. W filmie znalazły się kadry z bazyliki Zwiastowania w Nazarecie i z sanktuarium Domku Matki Bożej we włoskim Loreto.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.