W hołdzie dla prześladowanych chrześcijan

Rzymskie Koloseum zostało w sobotę wieczorem podświetlone na symbolizujący krew kolor czerwony w hołdzie dla prześladowanych chrześcijan. Obecni byli przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Uroczystość przed amfiteatrem Flawiuszów zorganizowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Odbyło się ono pod hasłem "Aby przezwyciężyć obojętność".

Wśród jej uczestników była chrześcijanka z Nigerii Rebecca Bitrus, która przez dwa lata była więziona przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram. Przybyli również mąż i córka pakistańskiej chrześcijanki Asi Bibi, od 9 lat przebywającej w więzieniu i skazanej na karę śmierci za bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Przed południem z Nigeryjką i rodziną Bibi spotkał się w Watykanie papież Franciszek. Wszyscy troje podzielili się swoim świadectwem. Oprócz nich o sytuacji w swoich krajach mówili tez Raphael Louis I Sako - chaldejski patriarcha Babilonu i  Firas Lutfi z kościoła św. Franciszka w Aleppo.

Jednocześnie wraz z Koloseum podświetlone zostały na czerwono maronicka katedra świętego Eliasza w Aleppo w Syrii, zniszczona częściowo w wyniku ostrzału podczas trwającej tam wojny oraz kościół świętego Pawła w Mosulu w Iraku.

W czasie rzymskiej ceremonii kardynał Parolin podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Watykan popiera ideę humanitarnego rozejmu w Syrii , z którą występuje ONZ. Dodał, że organizacja "nie zdołała dotąd doprowadzić do porozumienia, zakończenia przemocy , dostarczenia pomocy humanitarnej i wynegocjowania porozumienia".

"Wywieramy presję w tych kwestiach" - zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Powiedział, że papież Franciszek wyraża "wielkie zaniepokojenie dramatyczną i katastrofalną sytuacją we wschodniej Gucie i innych regionach, takich jak Afrin".

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani stwierdził, że  "żaden człowiek nie jest naprawdę wolny, jeśli nie może praktykować swej wiary w społeczności, która jest uznana i szanowana. Oświetlenie Koloseum na czerwono symbolizuje naszą solidarność i determinację w walce z niesprawiedliwością, jakiej doświadczyli chrześcijanie w Iraku, Syrii i na całym świecie."

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama