Centralne nabożeństwo ekumeniczne odbyło się 22 stycznia w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym.
Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Lech Tranda. Modlitwy i słowa Pisma Świętego czytali duchowni katoliccy, starokatoliccy, protestanccy i prawosławni. Wszyscy zebrani wspólnie odmówili wyznanie wiary i modlitwę "Ojcze nasz", a także śpiewali kolędy. Pieniądze złożone na tacę zostały przeznaczone na potrzeby jednego z rodzinnych domów dziecka w stolicy.
Podczas aktu pokuty, poprzedzającego skierowaną do Boga prośbę o odpuszczenie grzechów chrześcijanie wyznali swe winy wobec Niego i bliźnich. - Siostry i Bracie w Chrystusie, wyznajemy, że nie rozumieliśmy waszego sposobu życia. Wyznajemy naszą widoczną pychę i samowystarczalność. Przebaczcie nam, że zawiedliśmy w okazywaniu miłości Chrystusa - modlił się ks. Marcin Brzóska z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
W modlitwie kończącej nabożeństwo zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego bp Marek Izdebski prosił Ducha Świętego "o wsparcie naszych ułomnych wysiłków na drodze do jedności". Następnie wszyscy obecni biskupi udzielili błogosławieństwa słowami starej irlandzkiej modlitwy: "Niech droga wznosi się, aby Cię spotkać, niech wiatr będzie zawsze z Tobą, niech słonce ciepło oświeca Twoją twarz, deszcze spadają miękko na Twoje pola, i do naszego następnego spotkania niech Bóg trzyma Cię zawsze w swej dłoni".
Oprócz wspomnianych abp. Józefa Życińskiego i bp. Marka Izdebskiego na nabożeństwie obecni byli także: prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego, jej wiceprezesi: bp Edward Puślecki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego i bp Janusz Jagucki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp Wiktor Wysoczański z Kościoła polskokatolickiego i bp Tadeusz Pikus z Kościoła katolickiego. Przybył także kapelan Prezydenta RP ks. Roman Indrzejczyk.
"Idźmy już w pokoju, miłujmy się wzajemnie, jak i Chrystus Pan nas umiłował, o dobrze czynieniu i miłosierdziu nie zapominajmy, albowiem są to ofiary miłe Bogu" - tymi słowami ks. Tranda rozesłał zebranych.
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Jego tegorocznym hasłem, wybranym przez chrześcijan z Irlandii, są słowa: "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich".
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.