30. Europejskie Spotkanie Młodych zakończone

W Genewie zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Nowy Rok powitało w 160 parafiach Genewy i okolic 40 tys. uczestników spotkania. Młodzież modliła się o pokój na świecie, a następnie wzięła udział w zabawie bezalkoholowej.

Pierwszy dzień Nowego Roku młodzi spędzili w rodzinach, które ich gościły od 28 grudnia. Zostały odprawione Msze św. w genewskich kościołach, a w południe w domach - wspólne świąteczne obiady. - To był bardzo owocny czas. Nowy Rok spędziliśmy z gościnnymi rodzinami, gospodarze opowiadali nam o sobie, my o nas i o naszym kraju - relacjonuje jedna z uczestniczek.

Przełom roku w Genewie spędziło 9 tys. Polaków. Ostatnie godziny pobytu w Szwajcarii były okazją do podsumowań. Polacy w rozmowie z KAI podkreślili, że zabierają do kraju niezwykłą atmosferę, nowe przyjaźnie i odnowione te starsze, z lat poprzednich. Polska młodzież zamierza w kraju spotykać się regularnie i modlić się w duchu Taizé. Ma też nadzieję, że duszpasterze będą otwarci na propozycje młodych.

W Szwajcarii żyją obok siebie ludzie różnych chrześcijańskich Kościołów i innych religii, różnych języków i kultur. Dla 40 tys. młodych Europejczyków pięć dni na przełomie starego i nowego roku było spotkaniem z różnorodnością. - Nie ma osoby, której nie urzekłaby prostota śpiewanych kanonów i niezwykła cisza w czasie wspólnej modlitwy w wielkich halach targowych Palexpo - ocenia Wiesława z Gdańska, która regularnie przyjeżdża na spotkania Taizé. Od kilku lat zajmuje się fotografowaniem spotkań organizowanych przez ekumeniczną wspólnotę braci.

Genewskie spotkanie było 30. z kolei. Tak zwaną "pielgrzymkę zaufania przez Ziemię" zapoczątkował założyciel wspólnoty Taizé brat Roger w 1978 r. Brat Marek powiedział, że Genewa jest dla całej wspólnoty miastem symbolicznym. - Z Genewy przed laty wyruszył brat Roger, aby osiedlić się w Burgundii z pierwszymi współbraćmi. Pamiętają to mieszkańcy Genewy - powiedział brat Marek. Pierwszy Polak we wspólnocie Taizé dodał, że brata Rogera nadal brakuje. - W Szwajcarii uświadomiliśmy sobie jak wielkie dziedzictwo pozostawił po sobie. Niemal w każdej parafii spotkaliśmy kogoś, kto znał brata Rogera, albo kogoś z jego licznej rodziny - powiedział brat Marek.

Następne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się pod koniec roku w Brukseli.

«« | « | 1 | » | »»