Czy ktoś widział, by tańczono w wagonach metra? Czy ktoś słyszał, by modlono się śpiewem na przystanku autobusowym? Czy widział, by na środku jakiejś ulicy czy też placu spontanicznie ktoś urządził „imprezę”?
Około 60 tysięcy pielgrzymów różnych wyznań i narodowości zgromadziło się w dniach 29 grudnia 2003 – 2 stycznia 2004 w Hamburgu, by uczestniczyć w XXVI Europejskim Spotkaniu Młodych. Co piąty z uczestników przyjechał z Polski, połowę zaś stanowili Niemcy.
Spotkania takie, animowane przez znaną na całym świecie ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, odbywają się każdego roku w okresie świąteczno – noworocznym w jednym z wielkich miast Europy. Trzykrotnie gospodarzem była Polska. Pielgrzymi gościli dwukrotnie we Wrocławiu (1989/1990 i 1995/1996), a także w Warszawie (1999/2000). Europejskie Spotkania Młodych określane są często także jako „Pielgrzymka Zaufania Przez Ziemię” i są, o czym rzadko się już dziś pamięta, bezpośrednią kontynuacją „Soboru Młodych”, który rozpoczął się w Taizé w 1974 roku. Do chwili obecnej nie został on formalnie zakończony, gdyż nie pozwoliły na to wciąż narastające światowe konflikty i problemy, lecz jedynie zawieszony.
Każdego roku br. Roger, założyciel i przeor Wspólnoty z Taizé, kieruje do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych list, który służyć ma im do refleksji nad wiarą i życiem. W tegorocznym liście, noszącym tytuł „U źródeł radości”, czytamy m.in.: „Nie tylko przywódcy narodów budują przyszłość. Ktoś najbardziej nawet skromny może przyczynić się do tworzenia takiej przyszłości, w której będą panować pokój i zaufanie. (...) [Bóg] wzywa nas, aby przez to, jak żyjemy, inni ludzie mogli odczuć Jego współczującą miłość. Jeśli ludzie młodzi staną się w swoim życiu źródłem pokoju, w ich otoczeniu rozbłyśnie światło.” I to jest właśnie najgłębszy sens pracy Braci z Taizé z młodymi. Także i Europejskie Spotkanie Młodych w Hamburgu ma przyczynić się do tworzenia przyszłości, w której będą panować pokój i zaufanie. Jest też Hamburg miastem, które nade wszystko potrzebuje poznać Chrystusa, gdyż – choć trudno sobie to wyobrazić – mniej niż połowa jego mieszkańców jest ochrzczona. Świadectwo tylu młodych chrześcijan jest tam szczególnie cenne - zwłaszcza że Spotkanie odbiło się głośnym echem w lokalnych mediach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.