"Wy, którzy tutaj jesteście, pojednajcie się i odkryjcie w Ewangelii ducha Błogosławieństw: radość, prostotę i miłosierdzie. Gdyby ufność serca była u początku wszystkiego... a każdy dzień - Bożym dzisiaj".
Niezwykłe jest to, że choć praktycznie co tydzień zmienia się brat głoszący wprowadzenie w danej grupie, choć zmianie ulega czasem także dobór wykorzystanych tekstów biblijnych, to jednak introdukcje te prowadzą do tych samych konkluzji. Wynika to zapewne ze wspólnej formacji teologicznej i duchowej braci, opartej - poza Starym i Nowym Testamentem - przede wszystkim na pismach Ojców Kościoła i osiągnięciach współczesnej teologii. W stałym, inspirującym kontakcie ze Wspólnotą pozostawali przez wiele lat teologowie tej miary, co przyszli kardynałowie: dominikanin o. Yves Congar OP i jezuita o. Henri de Lubac.
Każdy nowo przyjęty brat przechodzi na początku przez okres formacji, której elementem są studia biblijno-teologiczne. Trwają one przeważnie około trzech lat. Cała Wspólnota podlega też formacji ciągłej. W jej ramach, z wykładami dla braci przyjeżdżali przez wiele lat m.in. znawca listów św. Pawła, jezuita o. Stanislas Lyonnet, rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, a także Olivier Clément z Instytutu Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Na wprowadzenia biblijne chodzą więc również bracia!
Życie w Taizé koncentruje się jednak wokół modlitwy. Rano, w południe i wieczorem, wszyscy - bracia i młodzi - na dźwięk dzwonów przerywają swoje zajęcia, kończą spotkania w grupach i zbierają się w kościele Pojednania. Na wspólną modlitwę składają się czytanie biblijne, moment ciszy ("niech i Pan Bóg ma trochę spokoju" - żartuje brat Wolfgang), prośby zanoszone do Boga, "Ojcze nasz", modlitwa brata Rogera i - przede wszystkim - śpiew. Wielokrotnie powtarzane krótkie frazy, zaczerpnięte głównie z psalmów i Ewangelii, nadają modlitwie charakter medytacyjny. "Nic tak nie łączy z Bogiem żywym - napisał kiedyś brat Roger - jak wspólna modlitwa medytacyjna, której przepięknym wyrazem jest śpiew, trwający w ciszy serca, nawet wtedy, gdy zostajemy sami. Kiedy prostota symboli przybliża tajemnicę Boga, kiedy nie przesłania jej nadmiar słów, wówczas wspólna modlitwa jest daleka od monotonii i nie wywołuje znudzenia, sprowadza radość nieba na ziemię".
Melodie do słynnych już dziś w całym świecie śpiewów z Taizé pisali najlepsi twórcy francuskiej muzyki liturgicznej: Jacques Berthier i jezuita o. Joseph Gelineau. Z czasem zaczęli je tworzyć także sami bracia.
Szczególną symbolikę ma w Taizé piątkowa modlitwa wieczorna, związana z adoracją krzyża. Bracia zapożyczyli tę modlitwę od prawosławnych chrześcijan z Rosji. Nie mogąc uczestniczyć w liturgii w cerkwi, gromadzili się oni w mieszkaniach, kładli na ziemi ikonę krzyża i opierając czoła na jej drzewie powierzali Chrystusowi ciężary życia. Modlitwa wokół krzyża jest zwykle jednym z najgłębszych duchowych przeżyć w Taizé.
W sobotni wieczór wszyscy celebrują święto światła, upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Zapalone przez dzieci światło świecy, przekazywane z rąk do rąk, rozchodzi się we wszystkie strony kościoła, rozświetlając go radosnym blaskiem. Towarzyszy temu pieśń chwały.
Tydzień modlitwy, refleksji, rozmów, wspólnej pracy, ale i zabawy przy akompaniamencie gitary, kończy niedzielna Msza św. Koncelebrują ją wszyscy obecni w Taizé księża, często pod przewodnictwem biskupa. Z powodu różnorodności języków, którymi posługują się przybywający na wzgórze młodzi, każda część kanonu eucharystycznego jest czytana w innym języku, tak aby nikt nie czuł się obco. Zdarza się usłyszeć słowa konsekracji wypowiadane w języku bengalskim lub suahili! Nad całą liturgią dominują jednak śpiewy z Taizé, wykonywane z podziałem na cztery głosy i z towarzyszeniem instrumentów muzycznych. Niedzielna Msza św. jest przygotowywana przez cały poprzedzający ją tydzień podczas codziennych prób śpiewu.
Wspólnota z Taizé respektując wyznaniową przynależność każdego, nie proponuje interkomunii. Katolicy przyjmują Komunię św., konsekrowaną w czasie katolickiej Mszy św., protestanci zaś pochodzącą z ewangelickiej Wieczerzy Pańskiej. Zarówno Msza, jak i Wieczerza są odprawiane w Taizé codziennie. Nie należą jednak do programu spotkań, gdyż, poza niedzielną Eucharystią, Komunia św. jest udzielana podczas każdej modlitwy porannej. Nie przyjmują jej prawosławni, osobno celebrujący swoją Świętą Liturgię.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.