Z udziałem prawie 40 tys. osób z całego kontynentu w dniach 29 grudnia-2 stycznia odbywało się w Brukseli 31. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé.
Radości nie ukrywał też w rozmowie z KAI ks. Robert Korbik diecezjalny duszpasterz młodzieży z tego miasta. Powiedział, że jest spokojny o przygotowania. „W Poznaniu mamy wielu młodych ludzi którzy chętnie zaangażują się w przygotowania” – dodał. Nie ma też wątpliwości, że „poznaniacy szeroko otworzą swoje domy i serca".
Modlitwa i zabawy na powitanie Nowego Roku
O godz. 23 tegoż dnia młodzi zgromadzili się w prawie 180 parafiach stolicy Belgii i okolic na modlitwie m.in. za ludzi doświadczonych przez wojny i za tych, którzy niestrudzenie pracują dla pokoju. O północy rozpoczęło się Święto Narodów, czyli pokazy tańców narodowych i inne formy zabawy.
"W naszej parafii byli młodzi z 7 krajów i każdy przygotował coś charakterystyczne i specyficznego. Mieliśmy między innymi tańce rodem z Finlandii, hiszpańskie flamenco, tańce irlandzkie i polskiego poloneza" – powiedziała Joanna z Krakowa.
1 stycznia przed południem młodzi ponownie spotkali się w swoich parafiach na mszach i nabożeństwach a następnie udali się do miejscowych rodzin na noworoczne obiady. "To było niesamowite doświadczenie, gościnność mieszkańców Brukseli jest ogromna, nie przeszkadzała nam nawet bariera językowa. Nasza rodzina mówiła tylko po francusku a my po angielsku, ale daliśmy sobie radę" – wspominał Marcin z Gdańska.
"Na obiad mieliśmy typowo belgijskie jedzenie. Najpierw była pasta rybna, łosoś i sałatka, potem zielone purée ziemniaczane i mięso polane sosem z wiśni, a na koniec deser” – powiedział KAI Krzysztof z Krakowa. Zdaniem Macieja z Poznania "niesamowite w spotkaniach z rodzinami jest to, że oni co chwila dziękują nam za to, że przyjechaliśmy tutaj, że mogliśmy im dać nadzieję na lepsze jutro”. „Nasz proboszcz podczas mszy świętej mówił, że jest to jego najszczęśliwszy Nowy Rok w życiu, bo jeszcze nigdy nie widział tylu młodych w swojej parafii" – dodał Maciej.
Po południu tegoż dnia młodzi spotkali się w różnych zakątkach miasta w swych środowiskach narodowych. Na spotkaniu dla Polaków obecny jest m.in. bp Wojciech Polak z Gniezna.
Biblia dla Chin
W czasie Spotkania brat Alois oznajmił, że Wspólnota z Taizé wydrukuje w Nanjingu milion egzemplarzy Biblii po chińsku. Złożą się na to 200 tys. egzemplarzy Starego i Nowego Testamentu oraz 800 tys. egzemplarzy Nowego Testamentu wraz z Księgą Psalmów. Wydanie to ukaże się w przekładzie opracowanym przez franciszkańskie Studium Biblicum. Pismo Święte będzie systematycznie rozprowadzane po całym kraju. Wspólnota z Taizé będzie również wspierać działalność biblijną Kościoła protestanckiego w Chinach.
Brat Alois zaznaczył, że „Słowo Boże łączy nas ponad podziałami i ponad granicami z tymi, którzy są od nas bardzo daleko. Cieszymy się, mogąc podarować konkretny znak tej jedności, która połączy nas szczególnie z chrześcijanami w Chinach”. Zakonnik przypomniał, że koszty druku pokrywane są z organizowanej przez Wspólnotę zbiórki funduszy w ramach tzw. „Operacji Nadzieja”.
Nie po raz pierwszy Taizé wspiera rozpowszechnianie Pisma Świętego w różnych zakątkach świata. Podczas Soboru Watykańskiego II, na prośbę biskupów latynoamerykańskich bracia wysłali do Ameryki Łacińskiej milion egzemplarzy Nowego Testamentu po hiszpańsku i 500 tys. po portugalsku. Wspólnota wydrukowała też milion egzemplarzy Nowego Testamentu w języku rosyjskim dla Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Oprócz ok. 9 tys. Polaków do stolicy Belgii przybyło ponad 500 osób z Portugalii, 600 z Hiszpanii, ok. 2 tys. z Francji, ponad 1,5 tys. z Włoch, ok. 2 tys. z Niemiec, po ok. 1 tys. z Litwy i Słowenii, 300 z Rosji. Spotkania w parafiach odbywały się w 180 miejscach od Mechelen do Nivelles, od Aalst do Lowanium.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.