6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, chrześcijanie wyznania prawosławnego i greckokatolicy w Polsce obchodzą święta Bożego Narodzenia.
U chrześcijan Wschodu Wigilię poprzedza ścisły post, rozpoczynający się o północy.
W wieczór wigilijny grekokatolicy i prawosławni zasiądą w swoich domach przy ubranej choince. Co to takiego zapytacie!? To ...To ... posfora - wypiekany przaśny chlebe, poświęcony uprzednio w cerkwiach.
Na stole wigilijnym znajdzie się dwanaście potraw, w tym kutia, zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii.
Na stole nie może zabraknąć barszczu z uszkami!
I pierogów! Mniaam!
Potraw musi być 12, co tradycja - to tradycja!
W rogu izby wiesza się ikonę, a pod nią perepelicę (snopek zboża przechowywany od dożynek) w celu zapewnienia urodzajnego roku.
Czasem garść słomy lub siana trafia także pod wigilijny obrus
Potem zaczyna się czas kolędowego śpiewania! Przez całe święta w domu i świątyni śpiewa się kolędy.
Przed Wigilią w cerkwiach prawosławnych odprawiane będą nabożeństwa, tzw. wsienocznoje bdienije.
W cerkwiach święci się też wodę
W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia odprawiane są bożonarodzeniowe nieszpory zwane wieczernią. Po nich, głównie na wsi, wyruszają kolędnicy, którzy zamiast szopki niosą ogromną, ręcznie zrobioną gwiazdę.
Natomiast znaczna część grekokatolików udawać się będzie do swoich cerkwi nie wieczorem, lecz rano 7 stycznia w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Podyktowane jest to względami praktycznymi: grekokatolicy mieszkają na ogół w rozproszeniu i wielu z nich nie byłoby w stanie dojechać do cerkwi w godzinach nocnych. Grekokatolicy uczestniczyć będą w nabożeństwie, zwanym wełykie poweczerje, podczas którego śpiewa się hymn proroka Izajasza o Mesjaszu. Według zwyczaju duchowni w okresie świąt odwiedzają więźniów, chorych i opuszczonych.
styczeń 2003
«« | « |
1
| » | »»