Kościół anglikański liczy dziś ok. 27 milionów wiernych. Ta jedna z największych wspólnot chrześcijańskich na świecie miała bardzo nietypowe początki. Bezpośrednim impulsem do jej stworzenia był bowiem... królewski romans.
AUTOR / CC 2.5
Katedra w York
Główne rozbieżności między anglikanami a katolikami dotyczą jedności i wieczności Kościoła; władzy i nieomylności papieża; Maryi (dogmaty o Niepokalanym Poczęciu, Wniebowzięciu, itd.), a w kwestiach praktyczno-doktrynalnych nakazów związanych z małżeństwem i małżeństwa osób różnych wyznań.
Kościół Anglii dzieli się na dwie prowincje: Canterbury i York. Arcybiskup Canterbury, przywódca hierarchii anglikańskiej, nosi tytuł "prymasa całej Anglii", natomiast arcybiskup Yorku jest drugim co do ważności hierarchą.
Roland Brierre / CC-SA 3.0
Abp Rowan Williams, prymas Wspólnoty Anglikańskiej
Prowincje dzielą się na diecezje (Canterbury – 30 diecezji, York – 14 diecezji), diecezje dzielą się na archidiakonaty, te na dekanaty i parafie. Król (obecnie królowa) jest "najwyższym rządcą Kościoła" – mianuje arcybiskupów, biskupów, dziekanów i kanoników. W XVII wieku, podczas wpływów purytanizmu, ukształtował się episkopalny charakter Kościoła. Synod główny – The National Assembly of Church of England (3 izby: biskupów, kleru i laików), zbiera się 3 razy do roku.
Od 1992 do święceń kapłańskich dopuszcza się kobiety. Do Wspólnoty Anglikańskiej należy obok angielskiego 19 innych samodzielnych Kościołów (walijski, irlandzki, szkocki, amerykański, kanadyjski, indyjski, australijski, południowoafrykański itd.).
Kościół anglikański w Polsce (Kościół Emmanuel)
W Polsce Kościół anglikański pojawił się w okresie międzywojennym. W roku 1926, dzięki staraniom Londyńskiego Towarzystwa Krzewienia Chrześcijaństwa wśród Żydów, wybudowano anglikański kościół przy ul. Sewerynów w Warszawie. Świątynia została zniszczona podczas II wojny światowej.
Od lat osiemdziesiątych XX wieku nabożeństwa anglikańskie były odprawiane w brytyjskiej ambasadzie. W latach dziewięćdziesiątych przeniesiono je do Szkoły Brytyjskiej przy ul. Orkana w Warszawie. Od 1996 r. liturgia sprawowana jest regularnie, co niedzielę, w rzymskokatolickiej kaplicy "Res Sacra Miser" (ul. Krakowskie Przedmieście 62, godzina 10.00).
Parafia polska podlega Diecezji Kościoła Anglii w Europie, z siedzibą na Gibraltarze. Diecezją kieruje obecnie biskup Geoffrey Rowell. Kapelan, ks. Robert Campbell, pełni funkcję proboszcza na całym terytorium Polski. Kongregacja liczy obecnie ok. 40 wiernych, głównie Brytyjczyków i Amerykanów. Są to przede wszystkim przedstawiciele firm międzynarodowych oraz pracownicy placówek dyplomatycznych i kulturalnych, a także nauczyciele języka angielskiego.
Działaniem Kościoła współkieruje Rada Parafialna. Kapelania organizuje szkółkę niedzielną oraz godzinę biblijną.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."