Prymas o wspólnej deklaracji o pojednaniu

Tematem najbliższego spotkania roboczego zespołu katolicko-prawosławnego będzie przygotowanie wspólnej deklaracji o pojednaniu – poinformował KAI Prymas Polski abp Henryk Muszyński.

Najbliższe spotkanie wspomnianego zespołu nastąpi wiosną br. Data nie jest jeszcze precyzyjnie ustalona. W skład zespołu roboczego wejdzie po czterech przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego z Polski oraz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a ponadto po jednym reprezentancie Kościoła rzymsko-katolickiego z Federacji Rosyjskiej i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ze strony katolickiej zespołowi przewodniczy abp Henryk Muszyński, Prymas Polski.

Dziś w Sekretariacie Episkopatu Polski odbyło się robocze spotkanie polskich biskupów prowadzących rozmowy z Patriarchatem Moskiewskim. Omawiano także program obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, które odbędą się w Katyniu 7 oraz 10 kwietnia br.

7 kwietnia, podczas uroczystości z udziałem premierów Tuska i Putina, Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będą bp Tadeusz Pikus, przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu i ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Z ramienia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przybędą biskup smoleńsko-wiaziemski Teofilakt i ihumen Filip (Riabych), zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

10 kwietnia w tym samym miejscu odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Towarzyszyć mu będzie m.in. biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski.

Wiadomo już, że 7 bm. premierzy Polski i Rosji uczczą w Katyniu zarówno polskie, jak i rosyjskie ofiary zbrodni stalinowskich. Donald Tusk i Władimir Putin przejdą wspólnie do miejsca upamiętniającego ofiary represji stalinowskich pod krzyżem prawosławnym, złożą tam wieńce i wspólne przejdą na polski cmentarz wojenny, gdzie przewidziana jest modlitwa.

Nastąpi także poświęcenie kamienia węgielnego pod Cerkiew Pojednania, która ma być wzniesiona w pobliżu cmentarza, na którym znajdują się również rosyjskie ofiary reżimu komunistycznego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama