Egipt: otwarto muzeum poświęcone męczennikom z Libii

W egipskiej wiosce Al Our otwarto muzeum poświęcone zamordowanym przez islamskich terrorystów Koptom. Znajduje się ono przy nowo powstałym kościele pod ich wezwaniem.

W muzeum znajdują się m.in. trumny, w których przewieziono odnalezione ciała męczenników, kajdanki, którymi mieli skrępowane ręce, a także monety, które znaleziono w ich kieszeniach czy dokumenty tożsamości oraz legitymacje pracownicze. Rodziny zamordowanych Koptów wyraziły nadzieję, że będzie to miejsce chwały Boga, objawiającej się w męczeństwie tych, którzy nie wyrzekli się wiary.

W styczniu 2015 r. terroryści z tzw. Państwa Islamskiego porwali w Libii 20 egipskich Koptów oraz jednego Ghańczyka. Po kilkunastu dniach opublikowali film z ich egzekucji. Widać na nich, jak niektórzy z mordowanych w chwili śmierci wypowiadają słowa: „Panie Jezu Chryste”.

„To były ostatnie słowa na ich ustach – powiedział katolicki biskup koptyjski Anba Antonios Aziz Mina. – Jak męczennicy pierwszych wieków, tak i oni powierzyli się Temu, który chwilę później przyjął ich do siebie”. Niedługo po opublikowaniu filmu o ich męczeńskiej śmierci patriarcha koptyjski Tawadros zadecydował o wpisaniu ich do Synaxarium – wykazu męczenników i świętych Kościoła koptyjskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.